Sąd nad KSI ZUS zakończony

opublikowano: 05-11-2018, 22:00

Skarga Asseco na orzeczenie KIO w sprawie wyboru Comarchu do utrzymania systemu ZUS została oddalona.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zakończył się spór Asseco i Comarchu
  • jak sąd uzasadnił wyrok

Ponad pół roku od złożenia przez Asseco Poland skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) w sprawie wyboru oferty Comarchu jako najkorzystniejszej w przetargu na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego (KSI ) ZUS sąd okręgowy w Warszawie wydał wyrok.

— Sąd oddala skargę — powiedziała Alicja Dziekańska, sędzia sprawozdawca.

Sąd zasądził od Asseco zwrot kosztów postępowania w wysokości 12,5 tys. zł. Spółka poniosła też koszt opłaty sądowej w wysokości 75 tys. zł. W ustnym uzasadnieniu sąd sprowadził zarzuty Asseco, których było kilka, do jednego głównego — rażąco niskiej ceny. Uznał, że cena w ofercie Comarchu nie spełniała przesłanek do uznania jej za rażąco niską.

— ZUS wzywał nie tylko do wyjaśnienia ofert w zakresie ceny, ale do złożenia dowodów na okoliczność elementów zaproponowanej ceny. Comarch udzielił wyjaśnień dotyczących ceny z oferty, ale razem z odpowiedziami zostały złożone także dowody — powiedziała sędzia.

Na ostatniej rozprawie, w ubiegłym tygodniu, pełnomocnicy ZUS dowodzili, że model wyceny przyjęty przez Comarch do ustalenia głównych elementów kosztowych oferty, czyli płac, oparty na przyjęciu wynagrodzeń dla poszczególnych specjalistów na bazie średniej płac na porównanych stanowiskach w grupie, jest słuszny. Sąd w ustnym uzasadnieniu nie odniósł się do innych zarzutów skarżącego, jak np. objęcia części oferty tajemnicą przedsiębiorstwa, punktacji w ocenie koncepcji przejęcia zadań czy niezgodności z SIWZ.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni. To jest pokłosie tego, że my swoją pracę wykonaliśmy rzetelnie i zgodnie z przepisami prawa — powiedział Kamil Adamiec, koordynator ds. zamówień publicznych w ZUS.

— Abstrahując od uzasadnienia, wyrok jest całkowicie zasadny. W świetle tego materiału, który zgromadziła i oceniła KIO, inny wyrok nie mógł zapaść — wtórował mec. Jerzy Pieróg z kancelarii Pieróg & Partnerzy.

Przedstawiciele Asseco wstrzymali się z komentarzem do czasu zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, a nie tylko „lakonicznym”, ustnym uzasadnieniem. Comarch przygotowuje się do przejęcia utrzymania systemu. Dziś spółka ma przejść kolejne testy weryfikacyjne, a od grudnia przejąć pierwsze ważne usługi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane