Sąd nie przywrócił szwaczek z "Hetmana" do pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 13:24

Sąd pracy w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie) nie przywrócił w czwartek do pracy dziewięciu szwaczek z zakładów odzieżowych "Hetman". Przyznał im jedynie odszkodowania w wysokości od 2 do 3,5 tys. złotych.    Zaangażowany w sprawę obrony szwaczek elbląski zarząd NSZZ "Solidarność" nie wyklucza odwołania się od wyroku.

Sąd pracy w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie) nie przywrócił w czwartek do pracy dziewięciu szwaczek z zakładów odzieżowych "Hetman". Przyznał im jedynie odszkodowania w wysokości od 2 do 3,5 tys. złotych.    Zaangażowany w sprawę obrony szwaczek elbląski zarząd NSZZ "Solidarność" nie wyklucza odwołania się od wyroku.

Sprawa szwaczek z Elbląga zwolnionych dyscyplinarnie za przestój w pracy przez właściciela Jana P., gdy domagały się wypłaty wynagrodzeń, toczy się przed elbląskimi sądami już od trzech lat.

Zakończony w czwartek proces był trzecim z kolei. Po dwóch werdyktach elbląskich sądów - rejonowego i okręgowego na korzyść szwaczek zwolnionych z elbląskich zakładów odzieżowych "Hetman", Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Jana P. i uchylił dwa poprzednie wyroki.

W myśl czwartkowego wyroku, 9 szwaczek nie zostało przywróconych do pracy czego się domagały, ponieważ nie istnieje już zakład, w którym pracowały przed zwolnieniem.

Przewodniczący zarządu NSZZ Solidarność w Elblągu Mirosław Kozłowski powiedział PAP odnosząc się do wyroku, że im dłużej trwa sprawa, tym gorsza jest sytuacja byłych pracownic.

"Zakłady odzieżowe +Hetman+ został zlikwidowany, majątku prawie nie ma" - ocenił Kozłowski. Dodał, że po zlikwidowaniu +Hetmana+ powstał nowy zakład Jana P., który zatrudnia ok. 100 szwaczek. 

Konflikt w Zakładach Odzieżowych "Hetman" stał się głośny pod koniec 2002 r., gdy prezes firmy w tym samym dniu, kiedy szwaczki założyły "Solidarność", zwolnił je dyscyplinarnie z pracy (w sumie 30 kobiet). Kobiety założyły związek, by skuteczniej bronić praw pracowniczych. Według nich, mimo że produkcja w zakładzie odbywała się normalnie, nie dostawały pensji w terminie. Szef "Hetmana" tłumaczył zwolnienia naruszeniem przez szwaczki dyscypliny pracy i złą sytuacją finansową firmy.

Oprócz procesu, przed sądem pracy wobec Jana P. toczy się proces karny o uporczywe i złośliwe naruszania praw pracowniczych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane