Sąd podniósł odszkodowanie za katastrofę Exxon Valdez do 4,5 mld USD

opublikowano: 29-01-2004, 09:41

Sąd w Anchorage podniósł kwotę odszkodowania, które ma zapłacić koncern naftowy Exxon Mobil do 4,5 mld USD. Dodatkowo zapłaci on odsetki w wysokości 2,25 mld USD.

Sprawa dotyczy katastrofy tankowca Exxon Valdez, do której doszło w 1989 roku. Pierwszy wyrok nakazywał wprawdzie największej na świecie publicznej spółce naftowej wypłatę odszkodowania w wysokości 5 mld USD, ale zostało ono później obniżone o 1 mld USD.

Sąd zajął się ponownie sprawą odszkodowania ExxonMobil w związku z decyzją Sądu Najwyższego USA, który rozpatrując sprawę Campbell v. State Farm wprowadził ograniczenie wysokości odszkodowań, które mogą być zasądzane na rzecz powodów. Sędzia Russell Holland z Anchorage stwierdził jednak, że wysokość zasądzonego pierwotnie odszkodowania była adekwatna do strat spowodowanych przez katastrofę tankowca Exxon Valdez.

ExxonMobil wypłacił dotąd łącznie 300 mln USD odszkodowania ponad 11 tys. osób i firm, które stały się ofiaramy wylania do morza ponad 11 mln galonów ropy z pękniętych zbiorników tankowca.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sąd podniósł odszkodowanie za katastrofę Exxon Valdez do 4,5 mld USD