Sąd przyznał rację Zielonej Sieci

opublikowano: 04-05-2017, 22:00

Wsparcie Ministerstwa Finansów dla polskiego eksportu nie może być tajne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) uchylił 20 kwietnia dwie decyzje Ministerstwa Finansów o odmowie udostępnienia informacji o liście firm, które otrzymały pożyczki z pieniędzy publicznych na sfinansowanie kontraktów eksportowych na zakup polskich towarów i usług. Wnioski Polskiej Zielonej Sieci (zrzesza organizacje ekologiczne z polskich miast i współpracuje z zagranicznymi) o udostępnienie informacji dotyczących funkcjonowania rządowego programu „Finansowe Wspieranie Eksportu”, prowadzonego przez BGK, resort finansów odrzucał, powołując się na tajemnicę bankową.

Polska Zielona Sieć, realizując projekty pomocy w krajach rozwijających się (np. w Kenii), chciała mieć pewność, że polskie fundusze publiczne wydawane na wsparcie eksportu nie niweczą wysiłków rządu i organizacji pozarządowych w ramach współpracy rozwojowej. Działalność sektora prywatnego, szczególnie w krajach rozwijających się, nie musi, ale może wiązać się np. z nadmierną eksploatacją środowiska lub pogorszeniem się warunków życia lokalnej ludności. Polski rząd chce temu przeciwdziałać, przeznaczając na pomoc rozwojową tylko w ostatnim roku 603 mln dolarów.

— Jeśli jedną ręką udzielamy pomocy rozwojowej, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by druga ręka nie niweczyła tych wysiłków, wspierając niejako w tajemnicy przedsięwzięcia sektora prywatnego w krajach rozwijających się. Najlepszym sposobem na uniknięcie sytuacji, w której publiczne pieniądze będą „grać przeciwko sobie”, jest jawność. Cieszymy się, że WSA to potwierdził — podkreśla Aleksandra Antonowicz-Cyglicka z Polskiej Zielonej Sieci. Ministerstwo Finansów dwukrotnie odmówiło udzielenia informacji, powołując się na tajemnicę bankową.

Dotyczą one jednak umów cywilnoprawnych (umów o pożyczki), które ministerfinansów zawarł z określonymi przedsiębiorcami. Informacje o umowach cywilnoprawnych (m.in. kto je podpisał, kwot, na jakie opiewają i czego dotyczą) zawieranych przed podmioty publiczne są jawne i nie podlegają ograniczeniu. To konsekwencja wyroku Sądu Najwyższego z 8 listopada 2012 r.

Po kilkukrotnym wnioskowaniu przez Polską Zieloną Sieć o dostęp do informacji publicznej i odwoływaniu się od odmownych decyzji ministra finansów do postępowania przystąpiła organizacja Watchdog Polska, oferując pomoc prawną. Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku Ministerstwo Finansów będzie miało 30 dni na wniesienie wniosku o kasację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane