Sadownicy liczą na wznowienie eksportu jabłek do Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-01-2006, 15:53

Sadownicy liczą na wznowienie eksportu polskich jabłek do Rosji. Jeżeli nadal granica będzie zamknięta, producenci tych owoców poniosą znaczne starty - powiedział PAP we wtorek prezes Stowarzyszenia Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Sadownicy liczą na wznowienie eksportu polskich jabłek do Rosji. Jeżeli nadal granica będzie zamknięta, producenci tych owoców poniosą znaczne starty - powiedział PAP we wtorek prezes Stowarzyszenia Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Rosja od 14 listopada 2005 roku wstrzymała import z Polski produktów pochodzenia roślinnego, w tym jabłek. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji uzasadniła decyzję "masowym naruszaniem przez stronę polską rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach produktów uprawy roślin". Chodziło o sfałszowanie 37 świadectw fitosanitarnych. Polskie służby wydały w ub.r. 26 tys. takich świadectw.

"Z komunikatów, które ministerstwo rolnictwa podaje wynika, że nie bardzo zanosi się na to, że Rosjanie podejmą rozmowy na temat wznowienia importu. Na pewno do 1 lutego br. zakaz ten będzie się utrzymywał" - powiedział Maliszewski.

Do Rosji eksportowanych jest ok. 30-40 proc. jabłek deserowych, produkowanych w Polsce. Ok. 90 proc. jabłek z Polski eksportowane jest w okresie od stycznia do czerwca.

Maliszewski zauważył, że sadownicy już ponoszą skutki zakazu eksportu jabłek do Rosji, ale jeszcze "w panikę nie wpadają".

Według Maliszewskiego, przy braku eksportu do Rosji, za dwa, trzy miesiące znacznie wzrośnie podaż jabłek deserowych na rynek. Dotyczy to głównie odmiany Idared, która jest najchętniej kupowana przez Rosjan. Ten gatunek jabłek przechowywany jest w zwykłych chłodniach, a gdy przyjdzie ocieplenie, to jabłka zaczną tracić na wartości i trzeba je będzie sprzedawać w dużych ilościach, a to spowoduje spadek ich cen.

Prezes Związku podkreślił, że praktycznie nie ma alternatywnej możliwości zagospodarowania jabłek, można je sprzedać jako jabłka przemysłowe, ale po znacznie niższych cenach. Obecnie przemysł przetwórczy płaci za kg po 40-50 groszy, zaś jabłka deserowe w eksporcie kosztują ok. 75-85 gr/kg.

Polska jest największym eksporterem jabłek do Rosji. Jabłka sprzedawane są w głównie w dużych miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane