Czytasz dzięki

Salomonowe rozwiązanie Piechocińskiego

Piotr Nisztor
opublikowano: 25-03-2013, 00:00

Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby konsolidatorem polskiej zbrojeniówki nie były ani Bumar, ani Huta Stalowa Wola

Już jutro na posiedzeniu Rady Ministrów międzyresortowy zespół złożony z przedstawicieli ministerstw gospodarki, skarbu i obrony narodowej (MON) powinien przedstawić projekt konsolidacji polskiej zbrojeniówki. Dotychczas ścierały się dwa pomysły. Jeden zakładał stworzenie narodowego koncernu obronnego na bazie Bumaru, w drugim przypadku konsolidatorem miała być Huta Stalowa Wola (HSW).

Z informacji „PB” wynika, że ponad dwa tygodnie temu pojawiła się trzecia droga. Ministerstwo Gospodarki, kierowane przez Janusza Piechocińskiego, zaproponowało, aby strukturę nowego koncernu stworzyć od początku, nie opierając się na żadnej z istniejących spółek.

— To salomonowe rozwiązanie, które ma zażegnać konflikt na linii HSW — Bumar — mówi pragnący zachować anonimowość urzędnik resortu gospodarki.

Kosztowny pomysł

Oficjalnie żaden z resortów uczestniczących w pracach zespołu nie komentuje sprawy. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika jednak, że pomysł nie przypadł do gustu ministerstwu skarbu.

— Budowanie koncernu od zera to dodatkowe koszty i czas potrzebny na stworzenie nowej struktury, uzyskanie niezbędnych certyfikatów i koncesji, a potem scalenie poszczególnych spółek, z których część bardzo niechętnie podejdzie do tego pomysłu — mówi osoba zbliżona do resortu skarbu.

Jej zdaniem, koncepcja może szybko przepaść, bo jest zbyt kosztowna. — A przecież opiniować ją będzie także minister finansów — zaznacza nasz rozmówca.

Przedstawiciele MON w nieoficjalnych rozmowach nie wykluczają poparcia tego rozwiązania. Oficjalnie resort czeka na decyzję Rady Ministrów.

— Do tego czasu Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) nie prezentuje swojego stanowiska, chociaż — jak wielokrotnie informował minister obrony — resortowi zależy na tym, by konsolidacja, niezależnie od przyjętego wariantu przyniosła wymierne korzyści siłom zbrojnym oraz by nowe struktury były bardziej efektywne — podkreśla Jacek Sońta, rzecznik MON.

Ktokolwiek, byle szybko

Co o propozycji resortu gospodarki sądzą spółki zbrojeniowe? — Każdy nowy pomysł wart jest analizy — uważa Krzysztof Trofiniak, szef HSW. Komentarza Bumaru nie udało nam się uzyskać.

Eksperci są zgodni, że rząd musi jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie przyszłości zbrojeniówki.

— Stan zawieszenia nikomu nie służy. Dlatego — mimo że pracowałem wcześniej w Bumarze — uważam, że każda decyzja rządu w tej sprawie będzie dobra — uważa Tomasz Szatkowski, ekspert zbrojeniowy, były wiceprezes Bumaru. Podobnego zdania jest Piotr Małecki, ekspert portalu Defence24.pl.

— Kto będzie konsolidatorem polskiej zbrojeniówki to kwestia drugorzędna. Ważne, aby powstał silny polski podmiot, który będzie skutecznie konkurował na rynkach międzynarodowych, a nie uczestniczył w wojnie polsko-polskiej. Nie wyobrażam sobie jednak budowania struktury od podstaw — chociażby ze względu na czas i koszty. Optymalne wydaje się skorzystanie ze struktury holdingowej Bumaru, który ma wszystkie koncesje i pozwolenia — mówi Piotr Małecki.

Miliardy dla armii

W 2012 r. premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższych latach resort obrony wyda 100 mld zł na uzbrojenie. Pieniądze mają trafić głównie do polskich przedsiębiorstw, z których część miałaby wejść w skład narodowego koncernu obronnego. MON chce kupić m.in. trzy niszczyciele min dla marynarki wojennej za blisko 1,5 mld zł, kilka tysięcy pojazdów (głównie ciężarówek) za 3 mld zł i 200 samolotów bezzałogowych za 2-3 mld zł. Oprócz tego w planach resortu jest budowa systemu obrony przeciwrakietowej. Koszt tej inwestycji szacuje się na 13-15 mld zł.

850 Tyle osób zatrudnia Huta Stalowa Wola…

370 mln zł …takie były jej przychody w 2012 r…

40 mln zł …a taki zysk na sprzedaży (strata netto wyniosła 6 mln zł).

9,4 tys. Tyle osób zatrudnia grupa Bumaru (spółka matka: 260)…

3,27 mld zł …takie były jej przychody w 2012 r. (spółka matka: 2,63 mld zł)…

42,7 mln zł …a taki zysk na sprzedaży (spółka matka: 46,7 mln zł; wyniku netto spółka nie ujawnia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane