Samochód lepiej wykupić na firmę

SW
opublikowano: 12-01-2012, 00:00

Wykup leasingowanego auta w ramach działalności pozwala odliczyć VAT i zaliczyć wydatki do kosztów.

Leasing operacyjny samochodu osobowego to możliwość korzystania z auta w ramach prowadzonej działalności bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu własnego pojazdu. Po zakończeniu okresu leasingu samochód można wykupić po cenie niższej niż wartość początkowa. Można to zrobić na firmę oraz przez osobę prywatną. Pierwsza możliwość daje jednak więcej korzyści.

— Wykup samochodu osobowego na firmę, użytkowanego do tej pory na podstawie leasingu operacyjnego, pozwala na odliczenie podatku naliczonego w kwocie 60 proc. z faktury, stanowiącej dokument wykupu pojazdu, ale nie więcej niż 6 tys. zł — mówi Iwona Cackowska, księgowa Tax Care.

Ponadto nabycie samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pozwala na zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, co wywiera istotny wpływ na wysokość podatku dochodowego. Zakwalifikowanie kosztu nabycia pojazdu może mieć postać jednorazowego odpisu amortyzującego, co w konsekwencji nie powoduje powstania obowiązku prowadzenia ewidencji jego przebiegu.

— Niestety, każda transakcja sprzedaży w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu przychodu z pozarolniczej działalności operacyjnej sprzedającego — dodaje Iwona Cackowska.

Jeśli podatnik wykupuje leasingowany samochód na cele prywatne, nie może liczyć na zwrot podatku ani zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.Zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że po upływie 6 miesięcy od daty wykupu ewentualna sprzedaż pojazdu nie powoduje powstania obowiązku zapłaty z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług. Jeśli natomiast wykupiony do celów prywatnych samochód przedsiębiorca chce jednak wykorzystywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wymaga to ewidencji przebiegu pojazdu. Tylko wtedy określone na zasadach tzw. kilometrówki wydatki może zaliczyć do kosztów przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu