Samodzielne lokowanie niekiedy źle się kończy

Dariusz Kazalski
opublikowano: 12-04-2006, 00:00

Największą trudność sprawia firmom określenie horyzonu czasowego inwestycji. Resztą zajmą się już specjaliści.

Odpowiedź na pytanie, czy i w jakie produkty firmy powinny inwestować nadwyżki finansowe, zależy w głównej mierze od strategii danego przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania płynnością i ryzykiem. Polityka poszczególnych firm dotycząca nadwyżek może w jednym przypadku zakładać przekazywanie ich akcjonariuszom w formie dywidendy, w innym określać precyzyjnie zasady związane z akceptowalnymi formami alokacji środków oraz restrykcjami w kwestii parametrów ryzyka czy płynności.

Najważniejsze pytanie

Głównym pytaniem, jakie powinien postawić sobie dyrektor finansowy przedsiębiorstwa decydującego się na inwestowanie nadwyżek, jest pytanie o horyzont czasowy inwestycji. Wynika to z faktu, iż jednym z najistotniejszych parametrów w kwestii zarządzania aktywami przedsiębiorstwa jest element płynności. Większość małych i średnich firm lokuje bowiem nadwyżki na krótkie, przewidywalne okresy kilku, kilkunastu miesięcy, tak aby w określonej, krótkiej perspektywie czasowej móc realizować zaplanowane płatności. W takich przypadkach najprostszą formą jest założenie lokaty terminowej na czas od overnight do jednego roku. Oprocentowanie takich lokat, w przypadku współpracujących z nami na stałe firm, określane jest indywidualnie dla każdego klienta.

Na długich falach

Są jednak też takie przedsiębiorstwa, które w ramach swojej strategii finansowej decydują się na długofalowe i bardziej zróżnicowane formy inwestycji. W ramach takiego scenariusza inwestycja ta służy nie tylko przechowywaniu nadwyżek, ale także z założenia stanowi dodatkowe, często znaczące źródło przychodów firmy.

Jeśli już firma decyduje się na inwestowanie nadwyżek finansowych, dzięki Deutsche Bank może alokować je na szeroką skalę, na nieosiągalnych jeszcze do niedawna rynkach światowych. Pomoc w inwestowaniu środków i fachowe doradztwo klienci instytucjonalni uzyskają w każdym z oddziałów DB PBC i to na terenie całego kraju.

W Warszawie i Krakowie posiadamy specjalistyczne centra doradztwa dla firm, które z założenia są odpowiedzialne za profesjonalne wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie zarządzania finansami firmy.

Fachowe doradztwo jest szczególnie ważne w kontekście firm produkcyjnych, które z założenia w działach finansowych zatrudniają osoby specjalizujące się w finansach związanych z podstawową działalnością firmy, nie zaś w zakresie alokacji środków na przykład w produkty rynku kapitałowego. Zainteresowanym tego typu inwestycjami klientom oferujemy między innymi niezwykle szeroką ofertę polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych oraz możliwość alokacji środków w depozyty strukturyzowane.

Dariusz Kazalski, Dyrektor Centrum Inwestycyjnego Deutsche Bank PBC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Kazalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Samodzielne lokowanie niekiedy źle się kończy