Samoobrona będzie startować do PE

DI, PAP
25-01-2014, 15:02

Przedstawiciele Samoobrony będą startować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował w sobotę przewodniczący partii Lech Kuropatwiński. Dodał też, że rozmowy o współpracy Samoobrony z PSL nadal trwają, gdyż partie nie porozumiały się we wszystkich kwestiach.

W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie prezydium Samoobrony oraz przewodniczących województw. Jednym z głównych punktów obrad były wybory do europarlamentu. "Dziś chcemy wiedzieć, w jakim kierunku pójdziemy w przyszłości" - mówił Kuropatwiński dziennikarzom.

Podkreślił, że Samoobrona o starcie do PE rozmawiała już wcześniej z wieloma partiami, m.in. z PSL.

"Nasze rozmowy w kierunku ruchu ludowo-narodowego z PSL, które poszły dość daleko, nadal się toczą. Nie ukrywamy, że nie we wszystkich kwestiach programowych mamy zbieżności. Mamy i rozbieżności, dlatego rozmowy jeszcze się nie zakończyły. Będziemy rozmawiać na tematy polityczne, przyszłościowe, ale to nie znaczy, że my nie będziemy startować do wyborów. W takiej, czy innej konfiguracji będziemy w wyborach do PE startować" - zadeklarował Kuropatwiński.

Tłumaczył też, że Samoobrona zawsze była za równością w UE, której jednak nie ma. "Dlatego chcemy, aby nasi przedstawiciele, którzy będą startować do PE byli to praktycy, ludzi wykształceni, ale i ludzie, którzy znają problemy UE i będą je weryfikować, przedstawiać i dyskutować o nich" - powiedział polityk. Przytoczył przy tym m.in. różnice pomiędzy dopłatami obszarowymi dla rolników. "Dziś rolnik niemiecki ma 320 euro do hektara, a rolnik w Polsce - 215" - wskazał.

Przed tygodniem Rada Naczelna PSL zdecydowała o podjęciu współpracy z innymi partiami w wyborach do europarlamentu, w tym z Samoobroną. Szef ludowców Janusz Piechociński informował wówczas, że Samoobrona zadeklarowała ludowcom poparcie programowe, natomiast jej politycy nie będą wystawiani na listach Stronnictwa.

Pomysł nawiązania współpracy z tą partią budził w PSL głosy sprzeciwu, również w na posiedzeniu Rady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Samoobrona będzie startować do PE