Samoobrona: PO może doprowadzić do wyborów

Internet Securities
opublikowano: 28-09-2006, 09:32

PO może doprowadzić do nowych wyborów poprzez konstruktywne wotum nieufności.

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość (PiS) doprowadzi do odrzucenia wniosku Platformy Obywatelskiej (PO) o samorozwiązanie Sejmu, PO powinna doprowadzić do nowych wyborów poprzez konstruktywne wotum nieufności i szybką dymisję powołanego przez siebie rządu, co wymusi tzw. trzy kroki konstytucyjne i nowe wybory, uważa szef Samoobrony Andrzej Lepper, który zapowiada poparcie dla PO w takiej sytuacji. Platforma nie wyklucza takiego rozwiązania.

„Cały obowiązek za kraj spoczywa teraz na PO. Dzisiaj może powstać większość w tym Sejmie, nie muszą wszystkie partie nawet wchodzić do rządu, tylko waszym obowiązkiem jest stworzyć większość” – powiedział Lepper w czwartek w radiu Tok FM, zwracając się do obecnego w studiu Grzegorza Schetyny, sekretarza generalnego PO.

„Później, kiedy nie będzie woli PiS na samorozwiązanie Sejmu, trzeba poddać ten rząd, stworzony właśnie po to, do dymisji i ten szybki krok: dwa tygodnie czekamy, później jeszcze tydzień i nowe wybory” – dodał Lepper.

Schetyna powtórzył, że obecnie najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie wniosku PO o skrócenie kadencji Sejmu. Nie wiadomo jednak, czy marszałek Sejmu Marek Jurek dopuści do jego głosowania ani jak zachowa się PiS.

„Chcemy przeprowadzić ten wniosek. […] Wtedy zostanie stworzona zupełnie nowa rzeczywistość polityczna i wtedy być może trzeba będzie podjąć inne decyzje odnośnie tego, jak rozwiązać ten parlament” – powiedział Schetyna.

Na pytanie, czy PO mogłoby zdecydować się na zgłoszenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności, sekretarz generalny tej partii odpowiedział: „To jest poważna decyzja, jest przez nas rozważana”.

Lepper zadeklarował, że Samoobrona zdecydowanie poprze taki wniosek PO.

„Jeżeli PO zgłasza, wskazuje premiera, […] ustalamy termin: składamy następny wniosek o samorozwiązanie, ten wniosek jest znowu nieskuteczny – PiS już nie ma u władzy – bo PiS nie chce, to wtedy ten rząd – z góry to zakłada – podaje się do dymisji i wtedy wiemy, jak w konstytucji te szybkie kroki wyglądają. Na pierwszy trzeba dwa tygodnie, a później można już wszystko przyspieszyć” – powiedział szef Samoobrony.

Według konstytucji, posłowie mogą odwołać rząd jedynie przez przegłosowanie konstruktywnego wotum nieufności, czyli wskazując jednocześnie kandydata na nowego premiera. Nowy rząd może z kolei podać się do dymisji poprzez poddanie pod głosowanie wniosku o wotum zaufania i przegranie go.

Wówczas prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów; następnie, w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów powołuje szefa i cały skład rządu. Premier w ciągu kolejnych 14 dni ma przedstawić expose i uzyskać wotum zaufania Sejmu.

Jeśli rząd nie zostanie w tym trybie powołany, Sejm ma kolejne 14 dni na wybór premiera i składu jego rządu. Jeśli i ten krok zakończy się fiaskiem, prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i jego gabinet oraz odbiera od nich przysięgę. Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta udziela jej wotum zaufania, a w przypadku nieuzyskania przez rząd wotum zaufania „Prezydent Rzeczypospolitej skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samoobrona: PO może doprowadzić do wyborów