Samopomoc Życie: będzie poślizg

Marcin Zieliński
opublikowano: 04-06-1999, 00:00

Samopomoc Życie: będzie poślizg

Towarzystwo ubezpieczeniowe Samopomoc Życie nie wystartowało, jak pierwotnie zakładano, w maju. Pierwsze polisy spółka sprzeda prawdopodobnie dopiero na początku 2000 roku, a licencji na działalność operacyjną spodziewa się w lipcu. Zawiódł jeden z przyszłych akcjonariuszy.

Nie wiadomo, czego dotyczyły braki w dokumentach, które akcjonariusze przedstawili w Ministerstwie Finansów. Pewne jest natomiast, że Samopomoc Życie będzie miała trzech udziałowców. M. in. 36 proc. w jej kapitale akcyjnym ma objąć Towarzystwo Ubezpieczeniowe Samopomoc. Jednak to nie ta spółka, według naszych informacji, ponosi odpowiedzialność za opóźnienie.

Plusy ze spóźnienia

Zdaniem Stanisława Godlewskiego, prezesa Samopomocy, który będzie też szefem spółki życiowej, opóźnienie może wyjść firmie na zdrowie. Na początku przyszłego roku zmniejszy się zainteresowanie funduszami emerytalnymi i wielu agentów akwirujących na rzecz PTE zajmie się pracą na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych.

Kapitał akcyjny firmy życiowej wyniesie na początku 12 mln zł. Dojdzie do tego 3,6 mln zł funduszu organizacyjnego.

— W pierwszym okresie funkcjonowania Samopomocy Życie jej kapitał wzrośnie do 30 mln zł, a związki między firmami spod znaku Samopomocy będą silne. Z czasem dojdzie do rozluźnienia kontaktów — mówił na początku roku Stanisław Godlewski.

Rozbrat nie będzie jednak radykalny, gdyż Samopomoc pozostanie udziałowcem w firmie życiowej. Samopomoc Życie ma już gotową ofertę produktową. W jej ramach mają znaleźć się również polisy życiowe z częścią inwestycyjną. Firma od początku będzie dysponować atutem rozwiniętej sieci Samopomocy. Towarzystwo ma około 200 placówek. Za rok, półtora Samopomoc uruchomi ich jeszcze 100, by mieć placówkę w każdym powiecie. Bardziej rozbudowaną sieć ma tylko PZU.

Zmiany w Samopomocy

Poważne zmiany czekają również zakład sprzedający polisy majątkowe. W najbliższych dniach ma być znany inwestor, który podniesie kapitał Samopomocy o około 40 mln zł. Obecnie wynosi on 19 mln zł. Przypomnijmy, że niedawno Samopomoc znalazła partnera w Belgii. Fundusz inwestycyjny Securo Investment obejmie XI emisję akcji i jego udział w akcjonariacie sięgnie 31 proc. W najbliższych dniach Samopomoc ma rozpocząć kampanię marketingową promującą „Bezpieczny Dom za 100 zł”, czyli nowy produkt, chroniący mieszkanie i mienie ubezpieczonej rodziny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zieliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Samopomoc Życie: będzie poślizg