Samorząd zmienia warunki poręczeń

Jolanta Mabe
opublikowano: 22-07-2002, 00:00

Władze Świętochłowic zrezygnowały z samodzielnego prowadzenia funduszu poręczeń kredytowych dla firm. Nawiązały współpracę z Polfundem który kooperuje z BZ WBK.

W Świętochłowicach wkrótce rozpocznie działalność lokalny fundusz poręczeń kredytowych. Eugeniusz Moś, prezydent miasta, podpisał w tej sprawie umowę z Polfundem, największym w kraju regionalnym funduszem poręczeń kredytowych. W ramach programu „Partner Lokalnej Przedsiębiorczości”, fundusz proponuje samorządom współpracę. Takie rozwiązanie nie wymaga zaangażowania pieniędzy z budżetu miasta.

— Nasza oferta jest dostępna wszędzie tam, gdzie istnieją placówki Banku Zachodniego WBK, jednego z założycieli funduszu — mówi Barbara Bartkowiak, prezes Polfundu.

W ramach programu „Partner Lokalnej Przedsiębiorczości” Polfund podpisał już 16 porozumień z gminami i starostwami, w tym z Opolskim Funduszem Poręczeń Kredytowych. Do końca roku zamierza uruchomić poręczenia jeszcze w 4 gminach.

Dotychczas jednostki samorządowe samodzielnie tworzyły i finansowały fundusze poręczeniowe. Oferta Polfundu zwalnia je z tego zadania. Rola samorządów ogranicza się do współpracy przy ocenie wniosków. Nie wiadomo natomiast, czy korzyści odniosą przedsiębiorcy. Skazani są bowiem na współpracę z jednym bankiem, podczas gdy lokalne fundusze poręczają kredyty kilku banków, będących ich partnerami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jolanta Mabe

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Samorząd zmienia warunki poręczeń