Samorządowcy walczą o wyższe pensje

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Związek miast przygotował projekt ustawy, która ma podnieść zarobki m.in. wójtom, prezydentom i burmistrzom miast.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i przewodniczący Związku Miast Polskich (ZMP), przekazał Pawłowi Szefernakerowi, wiceministrowi spraw wewnętrznych i pełnomocnikowi rządu, projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Samorządowcy nie mają inicjatywy ustawodawczej. Liczą, że rząd — który ledwie pół roku wcześniej, obciął im pensje średnio o 20 proc. — przychyli się do ich pomysłów.

— Traktujemy to jako okazję do rozpoczęcia szerszej dyskusji — mówi Zygmunt Frankiewicz.

Projekt samorządowców dotyczy stanowisk sprawowanych na podstawie wyniku wyborów, tj. posad wójta, prezydenta,burmistrza, starosty i marszałka. ZMP chce, aby ich płace uzależnione były od średniego wynagrodzenia w województwie (publikowanego przez GUS). Proponuje, aby zasadnicza pensja włodarzy miast, gmin, powiatów i regionów, a także warszawskich dzielnic wynosiła 2,5-krotność średniej regionalnej (z pewnymi wyjątkami). Np. na Mazowszu w 2018 r. średnia wynosiła 5,5 tys. zł. To oznacza, że podstawowe wynagrodzenie prezydenta Warszawy wzrosłoby do 13,7 tys. zł (dziś rozporządzenie mówi o maksymalnie 6,5 tys. zł).

Samorządowcy oprócz pensji co miesiąc dostają dodatki, w tym funkcyjne, które ZMP też chce podnieść. Włodarze porównują się do osób pełniących stanowiska kierownicze w prywatnych sektorach gospodarki, np. w bankowości czy budownictwie. Obowiązujące od lipca rozporządzenie, które reguluje ich płace, zaskarżyli w Trybunale Konstytucyjnym.

— Obecna sytuacja jest trudna do zaakceptowania — mówi Zygmunt Frankiewicz.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy