Samorządy mają się dobrze

opublikowano: 15-10-2018, 22:00

Sytuacja w samorządowych budżetach na koniec 2018 r. będzie zadowalająca, choć słabsza niż rok temu — prognozuje Fitch Ratings.

Tempo wzrostu wpływów podatkowych, które stanowią średnio 15 proc. dochodów jednostek samorządu terytorialnego (JST), wyniesie 7 proc. (w ubiegłym roku 10 proc.), ale to nie powód do paniki — oceniają analitycy agencji Fitch Ratings.

— Dobre prognozy wzrostu PKB dla Polski [według Fitcha, 4,4 proc. w 2018 r. — red.], rosnące wynagrodzenia oraz zmniejszające się bezrobocie to czynniki, które powinny pozytywnie wpłynąć na wzrost dochodów z tytułu podatków dochodowych w budżetach JST — uspokaja Dorota Dziedzic, dyrektor zespołu finansów publicznych Fitch Polska.

W tym roku wydatki samorządów rosną jednak szybciej niż dochody. To efekt przedwyborczego pędu do pochwalenia się nowymi inwestycjami, ale nie tylko.

— Wydatki operacyjne w 2018 r. mogą wzrastać w tempie szybszym niż dochody operacyjne. Wynikać to może ze stałej presji na wydatki, w tym wzrost wynagrodzeń, oraz z rosnących cen zakupu dóbr i usług, a także ze skłonności do ponoszenia wyższych wydatków w roku wyborczym — wyjaśnia Dorota Dziedzic.

Zagregowana nadwyżka operacyjna wypracowana przez JST może wynieść w tym roku 26 mld zł, czyli mniej niż w 2017r., gdy wyniosła 28 mld zł.

To wszystko daje jednak dobry obraz kondycji finansowej polskich samorządów — oceniają analitycy Fitcha, podkreślając, że wskaźniki obsługi długu są na bezpiecznym poziomie (tegoroczna nadwyżka operacyjna, zdaniem analityków, będzie 2,5 razy wyższa niż koszt obsługi długu). Najwyższe długoterminowe ratingi krajowe (AAA) Fitch nadał takim miastom jak Gdańsk i Warszawa, a także województwom małopolskiemu i wielkopolskiemu. Zdaniem agencji, wydatki majatkowe JST w 2018 r. mogą wynieść 37 mld zł, co stanowiłoby 15 proc. wydatków ogółem (podobnie jak w 2017 r.). W kolejnych latach będą jednak rosnąć.

— Zwiększenie wydatków majątkowych nastąpi w latach 2019-20 ze względu na wzrost realizacji inwestycji, które są współfinansowane z funduszy unijnych. W naszej opinii, pieniądze unijne sfinansują przynajmniej w połowie planowane wydatki majątkowe JST — twierdzi Dorota Dziedzic. © Ⓟ

37 mld zł Tyle, zdaniem agencji Fitch Ratings, wyniosą tegoroczne wydatki majątkowe (w tym na inwestycje) polskich JST.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy