Samotni rodzice, tracący dodatek, muszą zwrócić się do komornika

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-07-2005, 18:38

Osoby samotnie wychowujące dzieci, które od września stracą prawo do dodatku dla samotnych rodziców, o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej muszą zwrócić się do komornika - informuje w piątek Ministerstwo Polityki Społecznej. Samotne matki twierdzą, że komornicy wniosków nie przyjmują. Może to oznaczać, że wypłaty zaliczek nie rozpoczną się w terminie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci, które od września stracą prawo do dodatku dla samotnych rodziców, o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej muszą zwrócić się do komornika - informuje w piątek Ministerstwo Polityki Społecznej. Samotne matki twierdzą, że komornicy wniosków nie przyjmują. Może to oznaczać, że wypłaty zaliczek nie rozpoczną się w terminie.

"Komornik może przed dniem 1 września 2005 roku przyjąć wniosek o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz wydać zaświadczenie o bezskuteczności postępowania egzekucyjnego" - poinformowało Ministerstwo Polityki Społecznej.

Jednak w większości miejscowości komornicy wniosków nie przyjmują. "Podkreślają, że nie mają odpowiednich druków, ani procedur" - twierdzi  zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Fundusz Alimentacyjny" Elżbieta Dyś.

We wrześniu ma wejść w życie nowa ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych, która nowelizuje niektóre z przepisów niekonstytucyjnej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pozbawia ona dodatku dla samotnych rodziców tych, którzy mają zasądzone alimenty. Będą mogli oni otrzymać zaliczkę alimentacyjną od gmin, ale tylko wówczas, gdy komornik stwierdzi, że nie można wyegzekwować alimentów od drugiego z rodziców.

"Komornik ma stwierdzić bezskuteczność egzekucji alimentów przez trzy miesiące, ale ustawa nie precyzuje że mają to być trzy miesiące sprzed złożenia wniosku. Może więc brać pod uwagę trzy miesiące po złożenia wniosku" - obawia się Dyś.

Zgodnie z ustawą, po stwierdzeniu, że egzekucja jest bezskuteczna komornik ma złożyć wniosek w gminie. "Jednak, także w tym przypadku ustawa nie precyzuje czy ma to zrobić następnego dnia, czy w ciągu 7 czy 30 dni" - podkreśla Dyś. W jej ocenie może to powodować problemy z wypłatą zaliczek.  

W roku 2004 dodatki z tytułu samotnego wychowywania dziecka (170 zł na dziecko zdrowe lub 250 zł na dziecko niepełnosprawne) przyznano 948 tys. dzieci. W maju Trybunał Konstytucyjny orzekł że przyznanie dodatku na dzieci wychowywane przez samotnych rodziców, a pozbawienie go dzieci z rodzin pełnych jest niezgodne z konstytucją. Było to już po przyjęciu przez Sejm nowej ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych.

Trybunał zaznaczył w orzeczeniu, że badał aktualny stan prawny; nie uwzględnił zmian, zawartych w nowej ustawie. Zdaniem Grażyny Rdzanek-Piwowar z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, nowa ustawa nie zmienia w sposób zasadniczy modelu świadczeń rodzinnych.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Fundusz Alimentacyjny" szacuje, że prawo do zaliczki alimentacyjnej będzie miało około 500 tys. osób (mniej więcej tyle pobierało w minionych latach alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, który przestał istnieć w maju 2004 roku).

Zaliczka alimentacyjna być wypłacana w wysokości zasądzonych alimentów, nie więcej jednak niż 170 zł na dziecko (lub 250 zł na dziecko niepełnosprawne) w rodzinach z jednym lub dwojgiem dzieci. W rodzinach z trojgiem i więcej dzieci - 120 zł na dziecko (lub 170 zł na dziecko niepełnosprawne). Zaliczki dotyczą rodzin, gdzie dochód na osobę nie przekracza 583 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Samotni rodzice, tracący dodatek, muszą zwrócić się do komornika