Samozwańczy twórca bitcoina oskarżony o przywłaszczenie ponad 5 mld USD

opublikowano: 27-02-2018, 07:16
aktualizacja: 27-02-2018, 07:21

Craig Wright, który dwa lata temu ogłosił, że to on stworzył bitcoina, został oskarżony w USA o przywłaszczenie aktywów zmarłego kolegi, w tym ponad 1 mln „wykopanych” przez niego bitcoinów.

Wrightowi wytoczył proces brat zmarłego w 2013 roku Dave’a Kleimana. Oskarża go, że posługując się fałszywymi umowami i podpisami wyłudził jego majątek o wartości ponad 5 mld USD.

bitcoin
Zobacz więcej

bitcoin Reuters/Forum

Wright, mieszkający w Londynie Australijczyk, który w 2016 roku oświadczył, że pod pseudonimem Satoshi ‎Nakamoto stworzył bitcoina, miał także naruszyć zobowiązania biznesowe wobec Kleimana i wzbogacić się jego kosztem.

Wright i Kleiman w 2011 roku stworzyli spółkę W&K Info Defense Research zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Z pozwu wynika także, że wspólnie pracowali nad technologią blockchain i intensywnym „wykopywaniem”, czyli tworzeniem bitcoinów. W momencie śmierci Kleimana mieli kontrolować 1,1 mln bitcoinów, które trzymali w trustach utworzonych w Singapurze, na Seszelach i w Wielkiej Brytanii.

Obecny kurs bitcoina to 10335,51 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samozwańczy twórca bitcoina oskarżony o przywłaszczenie ponad 5 mld USD