Samsung chce działać jak startup

opublikowano: 24-03-2016, 09:56

Samsung Electronics, największy na świecie producent telefonów, chipów pamięci i telewizorów, chce zrezygnować z autorytarnej kultury korporacyjnej i zacząć działać jak startup.

W centrali południowokoreańskiego koncernu w Suwon odbyła się w czwartek uroczystość "Startup Samsung", podczas której ogłoszono, że pracownicy mają mniej polegać na hierarchicznej strukturze firmy, zaprzestać odbywania niepotrzebnych spotkań i nadmiernego przesiadywania w pracy. Pierwszym krokiem było podpisanie przez wszystkich menedżerów oświadczenia, w którym zobowiązali się zrezygnować z tradycyjnego, autorytarnego sposobu działania.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Samsung ogłosił, że w czerwcu poinformuje dokładnie o planach reorganizacji i wyeliminowania biurokratycznych bolączek. Spółka zapowiada, że nowy system urlopowy pozwoli pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i brać wolne na rozwój osobisty.

- Rozpoczęcie reformy kultury korporacyjnej oznacza, że będziemy szybciej reagować, zmierzać do kultury otwartej komunikacji i dążyć do innowacji jako spółka startupowa – głosi oświadczenie Samsunga.

Niektórzy analitycy mają wątpliwości dotyczące zmian planowanych w spółce.

- Korea Południowa na kulturę wojskową i bazującą na starszeństwie. Czy da się to wyeliminować po prostu przez usunięcie systemu rang w Samsungu? To się nigdy nie uda – twierdzi Kim Young-woo, analityk SK Securities.

Jego zdaniem, ogłoszone zmiany są jedynie preludium do zwolnień w spółce. Starsi pracownicy, którzy byli awansowani jedynie ze względu na czas przepracowany w firmie, zostaną zmuszeni do wcześniejszego odejścia z firmy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Samsung chce działać jak startup