San Francisco podwyższa limit wieku dla palaczy

opublikowano: 02-03-2016, 09:27

San Francisco będzie drugim dużym amerykańskim miastem po Nowym Jorku, które podwyższa minimalny wiek pozwalający na legalny zakup papierosów i wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów, donosi serwis Associated Press.

Po anonimowym głosowaniu władz tego kalifornijskiego miasta limit został podwyższony z 18 do 21 lat. Podobne rozwiązanie obowiązuje też w Bostonie i na Hawajach. Zdaniem Scotta Wienera, miejskiego kontrolera i głównego propagatora nowej ustawy, podniesienie wieku ma zniechęcać młodych ludzi do palenia. Postępowanie władz San Francisco budzi kontrowersje wśród części legislatorów, twierdzących, że prawo stanu Kalifornia ustala minimalny limit na 18 lat i przepis zakazuje lokalnym gminom jego zmianę.

Palenie
Palenie
ARC

Do wstrzymania się od głosowania i egzekwowania nowej ustawy wezwał m.in. Thomas Briant, , dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Placówek Tytoniowych, dopóki prokurator generalny nie wyda kluczowej decyzji. Swoje stanowisko Briant uzasadnił tym, że 18-latkowie w myśl prawa są osobami dorosłymi, posiadającymi prawo do udziału w głosowaniach, służącymi w wojsku i mogącymi podpisywać umowy.

Dlaczego miałoby być inaczej w przypadku palenia – pyta Briant.

Kwestia zaostrzenia prawa w tej kwestii urasta już do problemu ogólnokrajowego. Ubiegłoroczny raport Institute of Medicine wskazał bowiem, że aż 90 proc. codziennych palaczy po raz pierwszy spróbowało papierosa przed 19-tym rokiem życia. 

Nowy przepis ma obowiązywać w San Francisco od 1 czerwca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane