SANOFI-SYNTHâLABO NIE CHCE STARAKA

Artur Niewrzędowski
opublikowano: 18-04-2000, 00:00

SANOFI-SYNTHƒLABO NIE CHCE STARAKA

Francuzi odkupili swoje udziały w rzeszowskiej spółce Sanofi-Biocom

COŚ ZA COŚ: Jerzy Starak, rozstając się z Sanofi-SynthŽlabo, zapewne zamierza zyskać środki na sfinalizowanie zakupu Polpharmy. fot. BS

Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi-SynthŽlabo zdecydował się na samodzielne prowadzenie działalności w Polsce. Odkupił od Jerzego Staraka udziały w spółce joint venture Sanofi-Biocom, produkującej w Rzeszowie leki.

Wczoraj do rejestru handlowego w Warszawie została wpisana nowa spółka Sanofi-SynthŽlabo. Powstała ona w wyniku połączenia spółek Sanofi-Biocom i SynthŽlabo Polska.

Nieoficjalnie wiadomo, że Jerzy Starak, twórca, m.in. firmy Biocom, stracił dotychczasową pozycję w strukturach francuskiego producenta leków. Koncern odkupił jego udziały. A wszystko za sprawą ubiegłorocznej fuzji Sanofi z SynthŽlabo. Już wówczas nieoficjalnie mówiono, że koncern będzie chciał w Polsce działać samodzielnie. Wartość transakcji utrzymywana jest w tajemnicy.

Strony milczą

Jean Voissier, dyrektor generalny polskiej części Sanofi-SynthŽlabo, odmówił udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące współpracy z Jerzym Starakiem. Zakazał również Agnieszce Stasiewicz, communication manager, udzielania jakichkolwiek informacji na temat nowej spółki oraz planów koncernu w Polsce. Informacji o powodach sprzedaży udziałów nie udało się również uzyskać od Jerzego Staraka. Od kilku dni jest on nieuchwytny. Nikt też w kontrolowanych przez niego spółkach nie chciał wypowiedzieć się na temat dalszej współpracy z Francuzami.

Z nie potwierdzonych źródeł wiadomo, że zdecydował się na wycofanie udziałów ze spółki joint venture Sanofi-Biocom, żeby zyskać środki na sfinansowanie przejęcia Zakładów Farmaceutycznych Polpharma ze Starogardu Gdańskiego, największego państwowego producenta leków.

Polpharma czeka

Jerzy Starak (Spectra Management) jest liderem konsorcjum biznesmenów (w jego skład wchodzą Ryszard Krauze (Prokom) i Jan Kulczyk (TUiR Warta)), które w czerwcu Ô99 otrzymało wyłączność na negocjacje z MSP w sprawie prywatyzacji Polpharmy. Z nie potwierdzonych źródeł wiadomo, że prywatyzacja przeciąga się, ponieważ Jerzemu Starakowi brakuje kapitału potrzebnego na sfinalizowanie prywatyzacji. Po tym, jak gotowość przejęcia Polpharmy potwierdziła Slovakofarma, inwestorzy zaproponowali MSP większe niż pierwotnie pieniądze. Obecnie są gotowi zapłacić 105 mln USD (438 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Niewrzędowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / SANOFI-SYNTHâLABO NIE CHCE STARAKA