Sanwil zabezpiecza się przed utratą gotówki

ZK
opublikowano: 12-09-2008, 00:00

Przemyska firma wydzieli działalność operacyjną. Po co? Żeby kulejąca produkcja nie przejadła pieniędzy z emisji.

Przemyska firma wydzieli działalność operacyjną. Po co? Żeby kulejąca produkcja nie przejadła pieniędzy z emisji.

Akcjonariusze producenta sztucznej skóry (tzw. skaj) zaakceptowali podczas wczorajszego walnego zgromadzenia pomysł sprzedaży przedsiębiorstwa. W praktyce chodzi o przeniesienie działalności operacyjnej do osobnego podmiotu, ale w 100 proc. zależnego od Sanwilu.

Dlaczego sprzedaż, a nie wniesienie majątku aportem?

— Bo tak jest taniej, obowiązują niższe opłaty — wyjaśnia Adam Buchajski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej i główny udziałowiec firmy.

I jasno precyzuje cel takiej operacji.

— Chcemy wyeliminować ryzyko, że podstawowa działalność przeje pieniądze zebrane podczas ostatniej emisji akcji — twierdzi Adam Buchajski.

Sanwil zebrał z oferty około 52 mln zł i te pieniądze zostaną w spółce matce. Członek rady zapewnia, że obecnie ryzyka ich przejedzenia nie widzi.

— Ale robimy to tak na wszelki wypadek — mówi.

Liczby są jednak nieubłagane. W drugim kwartale sprzedaż Sanwilu spadła o 22 proc., do 8,87 mln zł, co przyniosło 2,43 mln zł straty. Spółka cierpi na mocnym złotym, który pogorszył sytuację polskich producentów mebli, głównych odbiorców wyrobów Sanwilu.

Pieniądze z emisji miały pójść na przejęcia, ale od miesięcy leżą na lokatach. Akwizycja hiszpańskiego Rosicha jest przesuwana. Ostatnia wersja mówi o kupnie tylko części przedsiębiorstwa.

— Te projekty trwają długo, ale są aktualne. Formalnie można zmienić cele emisji albo zwrócić pieniądze akcjonariuszom w formie dywidendy lub buy backu, lecz nie rozważamy takiego rozwiązania —twierdzi Adam Buchajski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu