SAPARD zaskoczył także Brukselę

Mira Wszelaka
25-02-2004, 00:00

Komisja Europejska zgodziła się, by nadwyżka projektów z SAPARD złożonych przez firmy była finansowana z funduszy strukturalnych.

Do wczoraj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) była w nie lada kłopocie. Liczba wniosków, jakie złożono o dotacje w ramach programu SAPARD, znacznie przekroczyła możliwości finansowe funduszu. Wzięciem cieszyła się zwłaszcza oferta skierowana do firm sektora spożywczego. Szybko pojawiły się obawy, że blisko połowa przedsiębiorców, mimo spełnienia wymogów formalnych, może zostać na lodzie.

Wszyscy dostaną

ARiMR ma jednak dla nich dobrą wiadomość.

— Wszystkie wnioski, które przejdą procedury SAPARD, mogą liczyć na wsparcie. Komisja Europejska wstępnie zgodziła się na finansowanie zatwierdzonych projektów ze wsparcia dla obszarów wiejskich w ramach funduszy strukturalnych. Czekamy jeszcze na pisemne potwierdzenie tej decyzji — mówi Iwona Musiał, rzecznik ARiMR.

Oznacza to, że część przedsiębiorców (nie wiadomo, jakie kryteria o tym zadecydują) nieco dłużej poczeka na wsparcie finansowe.

Zainteresowanie programem zaskoczyło też Brukselę.

— Komisja Europejska zakładała, że w ramach całego programu SAPARD wpłynie maksymalnie 15 tys. wniosków, a trafiło 30 tys. Teraz musimy je wszystkie ocenić i zarejestrować, co trochę potrwa — tłumaczy Iwona Musiał.

ARiMR rozważała także przesunięcie dla firm części środków SAPARD przeznaczonych dla rolników, ale i tu zainteresowanie w ostatniej fazie programu było wyjątkowo wysokie.

Wyczerpana pula

Ostatecznie ARiMR zgromadziła 1772 wnioski od firm spożywczych. Wstępnie do podziału aplikujące podmioty mają 1,26 mld zł. Do tej pory ARiMR zarejestrowała 1019 wniosków na kwotę ponad 1,23 mld zł. Zrealizowała zaś 190 płatności, w tym 153 dla branż mleczarskiej, mięsnej i rybnej oraz 37 dla owocowo-warzywnej. Na konta firm trafiło 144,25 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SAPARD zaskoczył także Brukselę