Satelity w służbie nadzoru górniczego

Barbara Warpechowska
opublikowano: 19-05-2016, 22:00

Wyższy Urząd Górniczy zgłosił w Ministerstwie Środowiska akces do projektu pilotażowego z wykorzystaniem technik satelitarnych.

Projekt jest przeznaczony dla administracji rządowej i służb. Dostęp do aktualnych i archiwalnych danych satelitarnych, obejmujących całą Polskę, byłby dla nadzoru górniczego bardzo pomocny w ograniczeniu nielegalnych eksploatacji kopalin. To nowe zadanie urzędu po kolejnej nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Wcześniej taki obowiązek spoczywał na 314 starostwach powiatowych i 66 miastach na prawach powiatu. Obecnie jest realizowany przez 11 okręgowych urzędów górniczych.

— Dopiero drugi rok zajmujemy się nie tylko ujawnianiem i stwierdzaniem nielegalnych eksploatacji, ale także ustalaniem wielkości wydobycia, sprawców oraz naliczaniem podwyższonej opłaty. Wykorzystanie technik satelitarnych, dostęp do danych z możliwością ich obróbki i porównywania to wiedza o prowadzonych eksploatacjach kopalin w konkretnym rejonie. Dla pracowników zajmujących się tym zagadnieniem byłoby to znacznym usprawnieniem pracy i zwiększeniemjej skuteczności. Ujawnianie nielegalnych eksploatacji tradycyjnymi metodami jest bardzo czasochłonne i trudne — mówi Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Obecnie najczęstszą inspiracją nadzoru górniczego do podjęcia działań są informacje od osób fizycznych, policji czy straży miejskiej. Tylko w pierwszym kwartale 2016 r. urzędy górnicze otrzymały 73 powiadomienia (najwięcej: OUG w Gdańsku — 14, OUG w Warszawie — 13, OUG w Kielcach — 12, OUG w Poznaniu — 11). Od stwierdzenia do naliczenia podwyższonej opłaty jednak długa droga.

W latach 2015-16 dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych w calej Polsce wydali 83 decyzje na łączną kwotę ponad 17 mln zł. W 2015 r. było 60 decyzji na 12,8 mln zł, a w pierwszym kwartale 2016 r. — 23 decyzje na ponad 5 mln zł. Decyzje o najwyższe z tegorocznych opłat podwyższonych wydał OUG w Krośnie (prawie 5 mln zł). Przy nakładaniu sankcji na sprawców nielegalnego wydobywania kopalin obowiązuje ograniczenie czasowe. Decyzja nie może zostać wydana po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło zdarzenie. Obecnie nie może obejmować eksploatacji sprzed 2011 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane