SatRevolution zagospodarowuje orbitę

opublikowano: 16-12-2020, 20:00

Producent mikrosatelitów wyniesie na orbitę kolejne urządzenia. Szykuje się do inwestycyjnej rundy A i startu za granicą.

Na początku 2021 r. wrocławska spółka SatRevolution zakończy pracę nad trzema satelitami (SWIFT, AuroraSat i StreamSat), a w połowie roku będzie gotowa do zaprezentowania czterech kolejnych. Do czerwca przyszłego roku, w ramach dwóch lotów ze SpaceX, wszystkie mają zostać wyniesione na orbitę – deklaruje Grzegorz Zwoliński, dyrektor operacyjny i współzałożyciel firmy. Na pokładzie przeniosą systemy i instrumenty testowe podmiotów badawczych i firm partnerskich, w tym australijskiej, niemieckiej i brytyjskiej.

- Każdy z satelitów będzie wyposażony dodatkowo w nasz sprzęt obserwacyjny, który wykona zdjęcia Ziemi. Oczywiście z tego zaplecza w pewnym zakresie będą korzystać także nasi partnerzy przy realizacji swoich misji – zaznacza Grzegorz Zwoliński.

W przyszłości zdjęcia satelitarne mają służyć SatRevolution do realizacji projektów podobnych do wrocławskiego. Firma niedawno podpisała umowę z urzędem miasta, w myśl której dane z obrazowań satelitarnych posłużą urzędnikom do weryfikacji powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości. Koszt wdrożenia systemu detekcji satelitarnej wyniesie 128 tys. zł. Rozwiązanie może ustrzec stolicę Dolnego Śląska przed utratą dużych wpływów podatkowych – szacuje się, że obecnie straty z tytułu niezgodności deklaracji podatników ze stanem faktycznym wynoszą nawet 3-4 mln zł w skali roku. SatRevolution zapewnia, że taki system mógłby w przyszłości sprawdzić się także przy weryfikacji legalności wysypisk śmieci.

Grzegorz Zwoliński z dumą podkreśla, że produkty tworzone przez jego firmę zostały opisane w raporcie NASA „State of the Art Small Spacecraft Technology” i uznane za innowacyjne. W zestawieniu znalazła się też polsko-fińska spółka Iceye, również produkująca satelity.

SatRevolution wysłał już na orbitę trzy własne satelity, w tym Światowida i KRAKSat. Mikrosatelita obserwacyjny nadal jest czynny. Eksperymentalny nanosatelita, stworzony wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (wykorzystujący do sterowania swoim położeniem ciecz magnetyczną) uległ natomiast uszkodzeniu, co zakończyło jego misję. Urządzenia pozostaną na orbicie jeszcze około rok, potem spłoną w atmosferze.

Światowid (o wymiarach 20x10x10 cm) to test technologii i kompetencji zespołu spółki w zakresie budowy mikrosatelitów. Jak zapowiadano już dwa lata temu, „ma stanowić podwaliny pod konstelację nanosatelitów obrazowania Ziemi w czasie rzeczywistym”. Plan jej budowy jest aktualny.

W międzyczasie firma przygotowuje się do inwestycyjnej rundy A - rozmowy już trwają. Wcześniej była finansowana przez fundusz venture capital Kvarko, realizowała także projekt badawczo-rozwojowy dotowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. SatRevolution stawia też pierwsze kroki poza krajem - otwiera biura w Wielkiej Brytanii i Australii, choć pandemia ją spowalnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane