Saudyjczycy gotowi współpracować ws. stabilizacji cen

Rząd Arabii Saudyjskiej podtrzymał gotowość współpracy z OPEC i innymi producentami w sprawie stabilizacji rynku ropy. Kurs ropy Brent rośnie.

Rząd podkreślił w poniedziałkowym oświadczeniu, że jest gotów „współpracować z wszystkimi producentami i eksporterami, z oraz spoza OPEC, aby utrzymać stabilność rynku i cen”.

W czwartej saudyjski minister ds. ropy Ali al-Naimi mówił, że Arabia Saudyjska rozmawia z członkami OPEC i krajami spoza kartelu o możliwości stabilizacji rynku ropy.

- Zawsze mówią, że będą współpracować jeśli kraje spoza OPEC się przyłączą – komentuje Miswin Mahesh, analityk Barclays.

Zagrożony podażą ropy z Ameryki Północnej i Rosji, OPEC wydobywa od 17 miesięcy więcej ropy niż wynosi oficjalny pułap produkcji. W ten sposób broni się przed utrata udziału w rynku.

Ropa zareagowała na komunikat Arabii Saudyjskiej ruchem w górę kursów. Ropa WTI tanieje o 0,7 proc. do 41,59 USD, a Brent drożeje o 0,2 proc. do 44,74 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Saudyjczycy gotowi współpracować ws. stabilizacji cen