Saudyjczycy mogę sprzedawać ropę z rekordowym spreadem

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 29-03-2022, 12:25

Rynek spekuluje, że Arabia Saudyjska może podnieść ceny swojej benchmarkowej ropy do rekordowego spreadu wobec konkurencyjnych produktów, reagując na ograniczenie dostaw rosyjskiego surowca.

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco
Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco
fot. REUTERS/Ahmed Jadallah/File Photo/Forum

Według nieoficjalnych doniesień, na jakie powołuje sie Bloomberg, państwowy gigant, koncern Saudi Aramco może podnieść cenę sprzedaży odmiany Arab Light o 5 USD dla azjatyckich klientów w dostawach na maj. W efekcie spread w stosunku do benchmarku Oman-Dubaj zwiększyłby się do rekordowego od 2000 r. poziomu 9,95 USD, odkąd Bloomberg gromadzi porównywalne dane.

Nie wiadomo jednak, czy de facto dojdzie do podwyżki, gdyż korzystny dla ropy czynnik jakim był wybuch wojny w Ukrainie łagodzony jest obawami o przyszły popyt ze względu na sytuację w Chinach, które w ramach strategii „zero Covid” wprowadzają restrykcje i obostrzenia, wstrzymujące gospodarkę i zmuszające ludzi do pozostawania w domach.

W najbliższy czwartek (31 marca) odbędzie się posiedzenia tzw. OPEC+ na którym dyskutowane będą cele podażowe na najbliższe miesiące. Do tej pory członkowie tego aliansu deklarowali, ze nie wodzą potrzeby dostosowywania podaży, zwiększania więcej niż zakładano wydobycia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane