Schetyna z przedsiębiorcami o gospodarce

opublikowano: 26-09-2019, 16:36

W czwartkowe popołudnie szef Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna spotkał się z członkami Business Centre Club, by dyskutować o gospodarczych alternatywach dla rządów PiS.

Trzy tygodnie temu, podczas konwencji programowej partii, przedstawiono program ekonomiczny Koalicji Obywatelskiej, opracowany pod kierownictwem prof. SGH Andrzeja Rzońcę (więcej na ten temat pisaliśmy tu: https://www.pb.pl/gospodarka-wedlug-opozycji-965715 i tutaj: https://www.pb.pl/platforma-chce-ciac-podatki-i-skladki-969740). Teraz partia zdecydowała się skonfrontować swoje plany na spotkaniu z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Business Centre Club. 

Otwierając spotkanie Grzegorz Schetyna podkreślił, że jego ambicją jest tak zorganizować państwo, by każdy czuł, iż jego zdanie jest respektowane przez rządzących:

- Państwo musi być zorganizowane w taki sposób, by głosy pracodawców i pracobiorców był równie silnie słyszalny, a tak nie jest - uważa polityk. 

Dodał także, że nadrzędną ideą przyświecającą działaniom jego partii w zakresie gospodarki jest promowanie pracy i wszelkiej aktywności gospodarczej: 

- Praca musi się opłacać, odmieniamy to przez wszystkie przypadki ponieważ chcemy pokazać, że to wszelka aktywność gospodarcza jest właśnie Polsce teraz najbardziej potrzebna - mówił Schetyna. 

Z kolei autor programu gospodarczego KO prof. Andrzej Rzońca zaznaczył, że jego celem jest zwiększenie atrakcyjności gospodarczej Polski: 

- naszym celem jest być wśród 20 najbardziej atrakcyjnych gospodarczo państw świata do 2025 roku 

W opinii ekonomisty, tylko tak Polska może w długim okresie zapewnić sobie realny rozwój gospodarczy. 

Na pytanie o sposoby na walkę z rosnącym deficytem w FUS, Andrzej Rzońca podkreśla, że istotą tego problemu jest wydłużenie stażu pracy Polaków: 

- Aby deficyt w FUS mógł się zmniejszyć, musimy przekonać Polaków do dłuższej aktywności zawodowej, jeśli tego nie zrobimy to przejdziemy do de facto systemu zdefiniowanego świadczenia, którym będzie emerytura minimalna. 

W reakcji na pytania o złagodzenie procedur imigracyjnych, lider PO uważa, że to kwestia łagodzenia procedur centralnych: 

- uważam, że to jest sprawa bardzo poważna, a zagrożenie odpływu Ukraińców na Zachód będzie postępować wraz z kolejnymi zachętami bogatszych państw członkowskich. 

Z kolei prof. Rzońca podkreśla, że partia ma przygotowane propozycje ustaw liberalizujące przepisy dotyczące rynku pracy: 

- Będziemy kładli nacisk  na likwidację biurokratycznej mordęgi, ułatwiając imigrantom, szczególnie tym ze Wschodu czy wysoko wykwalifikowanym, podjęcie pracy nad Wisłą

Komentując pytania o służbę zdrowia lider największej partii opozycyjnej chce zwiększać wydatki na ten cel, przy jednoczesnym pozostawieniu służby zdrowia bez dodatkowych bezpośrednich opłat jej użytkowników: 

-Docelowo chcemy podnieść wydatki na zdrowie z 4,7 proc. PKB do 6 proc. PKB. Jednocześnie jednak chcemy stworzyć ambitny, nowy system, nową organizację tego aspektu gospodarczego, a nie tylko dosypywać pieniądze do obowiązującego systemu, w którym dzisiaj wydłużają się kolejki nawet do SORów, gdzie dłuższy okres oczekiwania na pomoc może być kwestią życia i śmierci - uważa Grzegorz Schetyna. 

Na pytanie o naprawę relacji między państwem a przedsiębiorcami prof. Rzońca podkreślił, że jeśli KO wygra wybory, urzędnicy państwowi będą nastawieni na pomoc przedsiębiorcom, a nie na doszukiwaniu się błędów w ich działaniu. 

- Rząd KO będzie traktował przedsiębiorców jako partnerów, a nie jak złodziei, jak traktuje ich rząd PIS - podkreśla ekonomista. 

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu