Schmidt: Putin powinien być na szczycie G7

01-06-2015, 13:07

Były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt skrytykował Zachód za brak zaproszenia na szczyt G7 dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Uważam, że Putin czuje się obrażony przez fakt, że zachodnie potęgi nie biorą dostatecznie poważnie jego obaw – powiedział Schmidt, który był kanclerzem Niemiec w latach 1972-82.

Jego zdaniem Putin przyjąłby zaproszenie gdyby skierowano je do niego we właściwy sposób.

- Nie spodziewam się wiele po szczycie – powiedział Schmidt. - Jeśli państwa zachodnie nie doleją oliwy do ognia   będę szczęśliwy – dodał.

Były lider niemieckiej SPD wyraził zrozumienie dla polityki Putina. 

- Putin to człowiek, który postawił państwo rosyjskie na nogach po dzikich latach rządów Jelcyna. Tak postrzega swoją rolę – powiedział Schmidt.  

Zobacz więcej

Helmut Schmidt Bloomberg

W jego ocenie, prezydent Rosji odziedziczył ostatnie europejskie imperium kolonialne i próbuje je utrzymać. Jakkolwiek działa z bardzo silnej pozycji, to wie, że „nie może użyć siły, którą dysponuje”. 

Schmidt ma pewność, że obecna konfrontacja między Zachodem i Rosją nie przekształci się w konflikt militarny. 

- Zakładam, że ani Putin, ani Obama nie chcą wojny. Krym nie jest powodem do wojny. Ukraina jako całość nie jest realnym powodem do wojny dla obu tych ludzi – dodał.

Schmidt spodziewa się negocjacji między Rosją i Zachodem trwających lata, które jednak nie przyniosą konkretnych rezultatów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Schmidt: Putin powinien być na szczycie G7