Schnabel: stopy muszą być wystarczająco restrykcyjne

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 10-01-2023, 13:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Isabel Schnabel, czołowa przedstawicielka europejskiego Banku Centralnego opowiada się za utrzymaniem agresywnego nastawienia w polityce monetarnej. W jej opinii, stopy muszą dalej znacząco rosnąć by zapewnić realizację celu inflacyjnego, informuje Bloomberg.

Isabel Schnabel
Isabel Schnabel
RALPH ORLOWSKI / Reuters / Forum

Schnabel podkreśliła, że inflacja sama się nie zmniejszy. Konieczne są działania, które skutecznie ją ograniczą i pozwolą odzyskać nad nią kontrolę. Jednym z takich narzędzi są stopy procentowe.

Stawki będą musiały nadal znacząco rosnąć w stałym tempie. Obecna inflacja jest jeszcze bardzo odległa od średnioterminowego celu EBC na poziomie 2 proc. Dlatego konieczne są dalsze podwyżki aż do osiągnięcia restrykcyjnego pułapu – powiedziała Schabel.

Bankierka wyjaśniła, że ostatnio obserwowane spowolnienie inflacji nie jest jeszcze wystarczająco trwałym zjawiskiem, by można było rozważać złagodzenie podejścia EBC.

Odnosząc się do zarzutów, ze wyższe koszty pożyczek utrudniają zieloną transformację w Europie, m.in. zwiększając koszty koniecznych inwestycji Schnabel stwierdziła, że nie można robić ze stóp procentowych „kozła ofiarnego” odpowiedzialnego za opóźnienia w transformacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane