Schroeder: gazociąg bałtycki powstanie mimo obiekcji

07-02-2007, 21:01

Budowa rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku nie zostanie opóźniona z powodu zastrzeżeń natury ekologicznej i politycznej, twierdzi były kanclerz Gerhard Schroeder, obecnie doradca Nord Stream AG.

Budowa rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku nie zostanie opóźniona z powodu zastrzeżeń natury ekologicznej i politycznej - oświadczył w środę były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, obecnie doradca realizującej tę inwestycję spółki Nord Stream AG.

"Planujemy ukończyć rurociąg w zaplanowanym terminie i nie sądzimy, by było to niemożliwe. Uważam, że projekt ten ma zasadnicze znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw gazu nie tylko dla Niemiec, ale również dla Europy" - powiedział Schroeder dziennikarzom w Brukseli po swym spotkaniu z przedstawicielami Unii Europejskiej.

Kontrolowana przez rosyjski Gazprom spółka Nord Stream zamierza rozpocząć budowę Gazociągu Północnego w 2010 roku.

Jak zaznaczył Schroeder, w kwestii wyboru dostawców gazu Europa nie ma wielkiego wyboru, bowiem norweskie zasoby tego surowca kurczą się, a współpraca z Iranem obciążona jest ryzykiem politycznym. Przypomniał również, że Polska może stać się współpartnerem całego przedsięwzięcia.

"Rozumiem obawy Polski i traktujemy je bardzo poważnie. Jeżeli Polska chce, to ma bardzo wiele możliwości, aby się jakoś w ten projekt zaangażować. Nie ma żadnych powodów, by martwiła się o bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych dla siebie. Gazociąg Północny nie jest dla nikogo zagrożeniem. Stanowi natomiast świetne uzupełnienie sieci dostawczej dla całej UE. To projekt gospodarczy, a nie polityczny" - powiedział Schroeder.

Towarzyszący byłemu kanclerzowi zastępca dyrektora technicznego Nord Stream Dirk von Ameln wskazał, iż przyłączenie Polski i innych państw nadbałtyckich do Gazociągu Północnego wymagałoby podpisania odpowiednich umów z Gazpromem. Według niego, o wszystkim rozstrzygnie ekonomiczny rachunek korzyści.

"Dopóki nie będzie umów o kupnie i sprzedaży gazu, nikt nie będzie budował bardzo kosztownych odgałęzień do tych państw" - powiedział von Ameln.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Schroeder: gazociąg bałtycki powstanie mimo obiekcji