Ścieżka dobrobytu według Szymona

opublikowano: 05-12-2021, 19:00

Nazwę Polska 2050 Szymona Hołowni nosi zarówno stowarzyszenie, jak też jego córka – partia polityczna, której przewodzi Michał Kobosko. Program wytycza zaś syn, czyli instytut Strategie 2050 pod kierunkiem Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

Zaprezentowaną w sobotę 33-stronicową broszurę „Plan dla gospodarki – jak zapewnić dobrobyt w XXI wieku” instytut przygotował dla stowarzyszenia/partii. Szymon Hołownia to brązowy medalista wyborów prezydenckich w 2020 r., podczas parlamentarnych w 2019 r. jego ruch jeszcze nie istniał. Ma jednak ośmioro posłów, jednego senatora i nawet jedną europosłankę. Sto razy łatwiej jednak wyjąć z innej partii lub przygarnąć zabłąkanego parlamentarzystę, niż zdobyć te same mandaty w rywalizacji wyborczej. Gospodarczy materiał Polski 2050 (dostępny na jej portalu) należy zatem traktować jako wstępną wersję programu na wybory do Sejmu i Senatu w 2023 r.

Broszura obejmuje założenia ogólne, zdiagnozowane wyzwania oraz zaproponowane rozwiązania. Tytuły punktów części drugiej i trzeciej podane są poniżej. Z naturalnych powodów więcej konkretów zawiera ostra krytyka rządu PiS oraz nieskuteczności jego działań antykryzysowych. Podczas sobotniego forum obrazowo zostały one przyrównane do przeciwdziałania krwotokowi jedynie ścieraniem krwi, zamiast oczyszczenia rany i jej zaleczenia. Silnej krytyce poddano upolitycznienie decyzji NBP, który nie tylko nie dba o wartość złotego, lecz walutę celowo osłabia, by zwiększać czysto księgowy zysk wpłacany do budżetu. Bardziej hasłowo Szymon Hołownia zarysował ścieżkę dochodzenia do dobrobytu. Za rzeczywisty jego miernik uznał nie wskaźnik PKB, lecz wszechstronny indeks rozwoju ludzkiego HDI (Human Development Index), wykorzystywany przez ONZ. W tej światowej klasyfikacji zajęliśmy w 2020 r. miejsce 35. Lider Polski 2050 uważa, że już do końca obecnej dekady powinniśmy awansować do pierwszej dwudziestki. Warunkiem jest przejęcie władzy, a przynajmniej współrządzenie przez jego ugrupowanie – i to właśnie stanowi pewien problem...

Polska 2050 Szymona Hołowni m.in. wraca do idei zastąpienia złotego przez walutę unijną, ale w formule bardzo ostrożnościowej: „należy rozpatrywać także stopniowy powrót do polityki zmierzającej do przyjęcia przez Polskę euro”.
Andrzej Hulimka / Forum
Filary gospodarczego planu Polski 2050

SIEDEM ZDIAGNOZOWANYCH WYZWAŃ

► nieprzewidywalne i niestabilne otoczenie działalności gospodarczej

► niewystarczająca ochrona pracowników, niska jakość stosunków pracy

► energetyka oparta na węglu, zapóźnienie w zielonej transformacji

► marnotrawienie pieniędzy publicznych, niekontrolowane zadłużanie się, zawiły i źle skonstruowany system podatkowy

► nierówny rozkład korzyści z transformacji i rozwoju gospodarczego

► zły stan usług publicznych, edukacja nieprzystosowana do nowoczesnej gospodarki

► starzenie się społeczeństwa

OSIEM PROPONOWANYCH ROZWIĄZAŃ

► ograniczenie partyjnej ekspansji państwa w gospodarkę

► bezpieczeństwo dla przedsiębiorców

► godność i podmiotowość dla pracowników

► zielona transformacja z korzyścią dla konsumentów oraz małych i średnich przedsiębiorstw

► uproszczenie i uporządkowanie danin i wydatków publicznych

► więcej swobody ekonomicznej i środków dla regionów

► postawienie na pracę, aktywizacja zawodowa

► inwestowanie w człowieka, zwłaszcza w edukację

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane