SdPl apeluje o porozumienie wyborcze

Polska Agencja Prasowa SA
24-01-2006, 11:49

Socjaldemokracja Polska zaapelowała o współtworzenie wielostronnego porozumienia wyborczego o charakterze ruchu obywatelskiego, zbudowanego na uniwersalnych wartościach.

Socjaldemokracja Polska zaapelowała o współtworzenie wielostronnego porozumienia wyborczego o charakterze ruchu obywatelskiego, zbudowanego na uniwersalnych wartościach.

    W apelu przekazanym we wtorek PAP, wśród tych wartości wymieniono: wolności demokratyczne, prawa człowieka, integrację europejską, otwarte i obywatelskie społeczeństwo oraz trwały i zrównoważony rozwój.

    Apel skierowano do "wszystkich uczestników życia społeczno-politycznego", przedstawicieli ośrodków akademickich i opiniotwórczych, twórców i ludzi kultury, liderów społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych oraz reprezentantów środowisk młodzieżowych.

    "Jesteśmy przekonani, że prawdziwa naprawa państwa powinna odbywać się głównie poprzez budowę silnego i aktywnego społeczeństwa, a nie konserwatywno-autorytarne rządy" - czytamy w apelu SdPl.

    Napisano w nim również, że "partie prawicowe, które otrzymały od swych wyborców mandat zaufania, po raz kolejny udowodniły, że na to zaufanie po prostu nie zasługują". "Niezrozumiały dla większości obywateli spektakl parlamentarno-gabinetowy i żenująco niski poziom dialogu pomiędzy głównymi aktorami sceny politycznej muszą się wreszcie skończyć" - podkreślono w apelu.

    SdPl uważa, że "w obecnym układzie politycznym Platforma Obywatelska nie stanowi rzeczywistej siły opozycyjnej". "Wszelkie rozbieżności pomiędzy PiS i PO w kwestiach praw i wolności obywatelskich, neutralności światopoglądowej państwa, kształtu demokracji czy integracji politycznej Europy, zupełnie zniknęły" - napisano w apelu.

    Według SdPl, spór o Polskę "solidarną" czy "liberalną", to "wyłącznie chwyt socjotechniczny - obecność Zyty Gilowskiej w rządzie PiS jest najlepszym tego dowodem". "Obecny podział sceny politycznej nie odzwierciedla rzeczywistych różnic światopoglądowych, a u jego podstaw leżą kwestie wyłącznie wewnątrzpartyjne" - czytamy w dokumencie.

    "Prawdziwe granice przebiegają w zupełnie innym miejscu (...). Społeczeństwo powinno odpowiedzieć na pytania o przyszły kształt Polski. Czy będzie ona wizją Kuronia czy Rydzyka? Czy będzie to Polska europejska czy zaściankowa? Otwarta światopoglądowo czy ksenofobiczna, zamknięta i nietolerancyjna? Obywatelska i demokratyczna czy upartyjniona i autorytarna? Zgodna i rozwijająca się, czy skłócona i zacofana?" - napisano w apelu SdPl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / SdPl apeluje o porozumienie wyborcze