Sebastian Kulczyk postawił na fintech

opublikowano: 17-12-2017, 22:00

18 mln EUR trafiło na konto niemieckiej Finiaty. Jej aktywność w Polsce przekonała m.in. najbogatszego Polaka.

Na liście podmiotów, które zainwestowały w Finiatę, fintech faktoringowy założony przez Sebastiana Diemera, są: Kulczyk Investments, DN Capital, Point Nine, Fly Ventures, Redalpine i Enern. Pula, którą przekazały na jej rozwój, wynosi 10 mln EUR. Ponadto 8 mln EUR spółka otrzymała w ramach linii kredytowej. Greg Micyk, prezes Finiata Polska, zapowiada, że inwestycja w wywodzącą się z Niemiec firmę, umożliwi jej rozwój na rynkach, na których jest obecnie aktywna, w szczególności polskim, oraz pomoże w dalszej ekspansji.

RYNKOWY TREND: Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments, przygląda się rozwojowi fintechów. Spodziewa się, że przyszły rok dla tej branży może okazać się przełomowy, zwłaszcza w kontekście technologii blockchain i kryptowalut.
Zobacz więcej

RYNKOWY TREND: Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments, przygląda się rozwojowi fintechów. Spodziewa się, że przyszły rok dla tej branży może okazać się przełomowy, zwłaszcza w kontekście technologii blockchain i kryptowalut. Fot. Marek Wiśniewski

— Finiata to projekt z globalnym potencjałem. Wyróżnikiem spółki jest silna pozycja na polskim rynku i bardzo dobry zespół zarządzający. Wierzę, że nasze doświadczenie i międzynarodowa sieć kontaktów pomoże Finiacie w ekspansji zagranicznej — mówi Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments. Finiata zapewnia finansowanie kapitału obrotowego małym i średnim przedsiębiorstwom oraz freelancerom za pomocą zautomatyzowanej technologii scoringowej. W skrócie: proponuje faktoring online. W październikuprzedstawiciele jej polskiego oddziału zakomunikowali, że oferowane przez nich usługi — ze względu na zainteresowanie krajowych odbiorców — zostają poszerzone o ofertę również dla większych firm. Nie jest też tajemnicą, że regulacje prawne dla tego typu projektów w Polsce są mniej restrykcyjne niż za zachodnią granicą. „W Niemczech, żeby oferować przedsiębiorcom faktoring, musieliśmy pozyskać licencję bankową. W Polsce można taką usługę sprzedawać bez żadnych licencji” — mówił kilka miesięcy temu „PB” Tomasz Domagalski, wówczas jeszcze jako prezes polskiego oddziału firmy.

— Miejsce Polski w strategii Finiaty jest bardzo ważne — jest kluczowym rynkiem dla spółki. Finansowanie pomoże w ustawieniu Finiaty na stałe na pozycji głównego gracza i dalszy rozwój. W naszym przypadku przewaga rynkowa możliwa jest dzięki usłudze cichego faktoringu, skierowanego do sektora MSP, połączonego z nowoczesną platformą scoringową i wydajnym systemem decyzyjno-operacyjnym. Usługi Finiaty są bardzo dobrze przyjmowane przez rynek — ponad 70 proc. klientów po pierwszym kontakcie korzysta z jej oferty ponownie — twierdzi Greg Micyk. Obecnie firma ma 9 tys. klientów, wypłaciła 15 mln zł w ramach finansowania faktur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy