SEC pozwał Volkswagena i jego byłego prezesa

opublikowano: 15-03-2019, 07:06

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Volkswagena i Martina Winterkorna, byłego prezesa niemieckiego koncernu, za tzw. dieselgate, informuje Reuters.

SEC zarzuca Volkswagenowi i jego byłemu prezesowi „oszustwo na wielką skalę”. Chodzi o ujawnione w USA we wrześniu 2015 roku stosowanie w autach spółki z silnikami diesla rozwiązań mających fałszować pomiar emisji spalin podczas testów. 

Martin Winterkorn
REUTERS/Fabrizio Bensch/Files/FORUM

W pozwie złożonym w sądzie w San Francisco SEC wskazuje, że od kwietnia do maja 2015 roku Volkswagen wyemitował w USA obligacje i papiery zabezpieczane aktywami o wartości ponad 13 mld USD. Działo się to w czasie kiedy wyżsi rangą menedżerowie spółki wiedzieli o ponad 500 tys. aut z silnikami diesla w USA, które znacząco przekraczają normy emisji spalin.

SEC domaga się w pozwie zakazania Winterkornowi bycia członkiem zarządu lub rady dyrektorów spółek giełdowych w USA, a także zwrotu pieniędzy, które zyskał w okresie przestępstwa. 

Volkswagen oświadczył, że pozew SEC jest błędny prawnie i będzie z nim walczył z całą siłą. Niemiecka spółka zwraca uwagę, że SEC objął swoim pozwem tylko papiery wartościowe sprzedawane specjalnym inwestorom, którzy nie ponieśli żadnej szkody, bo zostali spłaceni na czas i w całości.

Volkswagen zgodził się zapłacić już ponad 25 mld USD rekompensat w USA z powodu „dieselgate”. Ogłosił wykup ponad 500 tys. aut, które nie spełniają norm emisji spalin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane