Secesja w bankach

opublikowano: 01-11-2016, 22:00

60 banków spółdzielczych złożyło wniosek o zgodę na powołanie banku zrzeszającego. Regulator ma twardy orzech do zgryzienia.

To pierwszy od lat wniosek o utworzenie banku. Ostatni raz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) otrzymała takie pismo w 2009 r., kiedy powstawał Idea Bank, instytucja komercyjna. Teraz o własny bank wnioskują spółdzielcy. Sytuacja o tyle nietypowa, że w tej części rynku bankowego liczba podmiotów systematycznie maleje, a nie rośnie, co jest efektem konsolidacji oraz, niestety, upadłości, co stało się niedawno udziałem banku spółdzielczego w Nadarzynie. W poniedziałek do KNF wpłynął wniosek o udzielenie zgody na utworzenie Apeksowego Banku Zrzeszającego (ABZ). Podpisali się pod nim przedstawiciele 60 banków spółdzielczych, którzy nie widzą dla siebie miejsca w dwóch już działających zrzeszeniach. Z 569 banków spółdzielczych 200 należy do Banku SGB, a ponad 300 do Banku BPS. Powodem secesji 60 banków jest zmiana sposobu działania banków zrzeszających, które w ramach dostosowań do unijnej dyrektywy CRD IV niemal równo rok temu przekształciły się w systemy ochrony instytucjonalnej (IPS). Taka forma działania ułatwia utrzymanie wszystkich norm płynnościowych w bankach, zwiększa ich bezpieczeństwo, ale też ogranicza ich samodzielność, gdyż w większym stopniu niż wcześniej podlegają audytom i kontrolom. Secesjoniści uważają, że IPS jest w istocie zamachem na niezależność sektora spółdzielczego. Pomysł od początku nie podobał się nadzorowi, którzy aktywnie zabiegał, by wszyscy spółdzielcy znaleźli się w systemach ochrony instytucjonalnej. Na przeciwko oczekiwań secesjonistów wyszli jednak politycy i w czerwcu tego roku po ich myśli zmienili ustawę o BFG, obniżając minimalny wymóg kapitałowy dla banku zrzeszającego o połowę: z 20 mln EUR do 10 mln EUR. Anna Zwierzchowska, prezes BS w Tarczynie, jedna z inicjatorek zawiązania zrzeszenia i przyszły prezes ABZ, mówi, że obecnie kapitał zakładowy banku wynosi dokładnie 44 106 tys. zł (zgodnie z ustawą bank musi mieć równowartość 10 mln EUR na dzień wydania decyzji KNF). Złożenie wniosku o utworzenie banku to pierwszy krok do powstania zrzeszenia. Jeśli KNF przychylnie go rozpatrzy, spółdzielcy muszą spisać statut, założyć spółkę akcyjną i wpisać ją do KRS. Wtedy mogą też wystąpić do nadzoru o przyznane licencji bankowej, czyli o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności bankowej. Decyzja ma w dużej mierze charakter uznaniowy i w przeszłości zdarzyło się, że nadzór odmówił zgody na powstanie banku. Wśród 60 banków spod szyldu ABZ są instytucje bardzo małe, z kapitałami rzędu 1 mln EUR, czyli spełniające regulacyjne minimum, ale też instytucje wagi ciężkiej jak Krakowski Bank Rzemiosła, działający dotąd samodzielnie, a dysponujący 1,2 mld zł sumy bilansowej i 55 placówkami w Małopolsce. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu