Sejm bierze się za dłużników

opublikowano: 05-11-2012, 00:00

Ustawodawca ma mało czasu na uchwalenie przepisów ograniczających zatory płatnicze w 2013 r.

Już w tym tygodniu posłowie zajmą się rozwiązaniami mającymi ograniczyć zatory płatnicze i zmianami w rozliczaniu podatku od towarów i usług (VAT) metodą kasową. Zawierający je projekt tzw. trzeciej deregulacji autorstwa Ministerstwa Gospodarki (MG) skierowano do Sejmu w zeszłym tygodniu, gdzie od razu nadano mu numer (833) i włączono do prac parlamentarnych.

Zwlekanie z tym oznaczałoby zmniejszenie szans na wejście w życie nowych regulacji w planowanym terminie, czyli 1 stycznia 2013 r. Czasu jest mało. Projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zawiera rozwiązania, które mogą być wprowadzane tylko z początkiem nowego roku i pod warunkiem, że zostaną po uchwaleniu ogłoszone do końca listopada. Chodzi o nowe regulacje przewidziane w podatkach dochodowych, mające zmobilizować niesolidnych kontrahentów do regulowania należności. Dłużnik zostanie zobowiązany do skorygowania (pomniejszenia) kosztów uzyskania przychodów, gdy nie zapłaci za dostarczony towar lub wykonaną usługę w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności ustalonego przez strony. Przy terminie płatności dłuższym niż 60 dni korekta ma być dokonana z upływem 90 dni od zaliczenia nieuregulowanych kwot do kosztów. Takich ograniczeń co do terminu wprowadzania zmian nie ma w VAT.

Jednak w przypadku III deregulacji i one powinny zacząć obowiązywać z tą samą datą co planowane zmiany w podatkach dochodowych. Są ze sobą powiązane i również mają dyscyplinować dłużników. Jeśli nie opłacą należności z otrzymanych faktur, mają korygować uprzednio odliczony podatek naliczony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu