Sejm chce czysty monitoring

PRESSSERWIS, KAJ
opublikowano: 28-05-2010, 00:00

Urzędnicy odwołali przetarg na przeglądy prasy. Wygrała go firma, która ich zdaniem nie działa zgodnie z prawem.

Urzędnicy odwołali przetarg na przeglądy prasy. Wygrała go firma, która ich zdaniem nie działa zgodnie z prawem.

W listopadzie zeszłego roku opublikowaliśmy tekst o firmach monitorujących media, nie odprowadzających należnych wydawcom prasy tantiem za powielanie i sprzedaż treści prasowych. Znalazły się na niej duże korporacje, jak i kilka ministerstw. Omyłkowo trafiła na nią Kancelaria Sejmu.

— Korzystamy z usług odprowadzającej za przekazywane informacje należne opłaty właścicielom praw autorskich — wydawcom lub reprezentującym ich podmiotom — wyjaśniał wtedy przedstawicielka kancelarii.

Okazuje, się, że sejmowi urzędnicy wciąż czuwają, by nie trafić na czarną listę. Wczoraj okazało się, że kancelaria unieważniła przetarg na całodobowy monitoringu mediów. Miesiąc temu wygrała go poznańska spółka Press-Service Monitoring Mediów. Jak tłumaczą urzędnicy, w warunkach przetargu była wada, bo nie sprecyzowano, że przy udostępnianiu materiałów prasowych kancelaria chce otrzymywać całe artykuły, a nie tylko ich fragmenty.

— Kancelarii zależy na pełnych utworach prasowych zdobywanych zgodnie z prawem — powiedziała Pressserwisowi (nie mylić z Press-Servicem) Joanna Trzaska-Wieczorek, wiceszefowa sejmowego biura prasowego.

Przedstawicielka Kancelarii Sejmu tłumaczy, że urzędnicy wolą być ostrożni, bo w prasie (głównie w "PB") pojawiały się artykuły, że na rynku działają firmy zajmujące się monitoringiem prasy, które nie odprowadzają z tego tytułu tantiem spółce ReproPol. Reprezentuje ona interesy większości wydawców, pobierając opłaty za powielanie i sprzedaż ich treści prasowych. Jedną z firm, która nie ma umowy z ReproPolem jest Press-Service.

— Kancelaria Sejmu to instytucja, która musi działać zgodnie z prawem — podkreśla Trzaska-Wieczorek.

Press-Service odpowiada, że działa zgodnie z prawem. Jednak Kancelaria wkrótce ogłosi kolejny przetarg na monitoring, już z nowymi warunkami. Press-Service zapewnia, że ponownie do niego przystąpi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRESSSERWIS, KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu