Sejm: mniej polityki w radach nadzorczych spółek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 18:13

Posłowie komisji skarbu państwa chcą poszerzyć grono osób związanych z partiami politycznymi, którym nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji zakazałaby zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Posłowie komisji skarbu państwa chcą poszerzyć grono osób związanych z partiami politycznymi, którym nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji zakazałaby zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

We wtorek podczas prac nad projektem nowelizacji posłowie przyjęli poprawki, które uniemożliwiłyby pracę w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa osobom reprezentującym organy statutowe partii oraz uprawnione do zaciągania zobowiązań w imieniu partii politycznych.

W radach nadzorczych spółek skarbu państwa nie mogłyby się też znaleźć osoby zatrudniane przez partie polityczne oraz w biurach poselskich, senatorskich i biurach posłów do Parlamentu Europejskiego.

Projekt nowelizacji, przyjęty jeszcze przez rząd Marka Belki, zakłada że komercjalizacja państwowych firm (czyli przekształcanie przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego) powinna się zakończyć z grudniem 2006 r.

W listopadzie 2005. ówczesny minister skarbu Andrzej Mikosz wniósł do projektu autopoprawkę wprowadzającą nowe zasady nadzoru właścicielskiego. Autopoprawka powtarzała przepisy zarządzenia, które zakazało zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa i reprezentowania Skarbu Państwa w organach spółek osobom, które pełnią funkcję w organach i władzach statutowych partii politycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane