Sejm poprawi ustawę o kredycie

Magda Kozmana
opublikowano: 20-11-2002, 00:00

Po roku funkcjonowania rząd wprowadzi zmiany do ustawy o kredycie konsumenckim. Dzisiaj odbędzie się pierwsze czytanie jej nowelizacji.

Projekt zakłada wyłączenie spod ustawy o kredycie konsumenckim wszystkich pożyczek na nabycie nieruchomości (także udziału we współwłasności i wykupu wierzytelności u dewelopera) oraz na spłatę kredytów zaciągniętych w tym celu. Z ustawy wyłączone będą ponadto kredyty odnawialne.

Inna zmiana dotyczy umieszczania informacji o rzeczywistej rocznej stopie kredytowania —nowelizacja wyeliminuje luki prawne i obejmie reklamy zawierające dane liczbowe.

Nowela nałoży na klienta konieczność informowania banku z przynajmniej trzydniowym wyprzedzeniem o przedterminowej spłacie kredytu. Rząd chce też wydłużenia do 10 dni terminu odstąpienia przez klienta od umowy bez podawania przyczyn (teraz jest to 3 dni). Najnowsza propozycja dyrektywy UE ustaliła ten okres na 14 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sejm poprawi ustawę o kredycie