Sejm przyjął informację rządu ws. stoczni

PAP
opublikowano: 24-09-2009, 18:07

Sejm przyjął informację rządu w sprawie sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się w czwartek 225 posłów, przeciw było 195, a 1 wstrzymał się od głosu.

Minister skarbu Aleksander Grad przedstawiając informację rządu na temat stoczni mówił na początku września, iż ze względu na złą sytuację w tym sektorze trudno o znalezienie inwestora dla stoczni Gdynia i Szczecin, który będzie produkował statki. Zaznaczył jednak, że rząd będzie zabiegał o takiego inwestora.

Przedstawiając informację Grad mówił, że przygotowywana jest aktualizacja wycen głównych aktywów stoczni Gdynia i Szczecin. Regulamin sprzedaży majątku ma być bardziej restrykcyjny dla kupujących. Będzie m.in. obowiązywał bardzo krótki termin na uregulowanie zapłaty za wylicytowane aktywa. Zapowiedział, że w ostatnim tygodniu września zostanie opublikowane ogłoszenie o przetargu, a do końca listopada powinny być podpisane umowy przedwstępne z inwestorami.

Szef resortu skarbu podał też, że do tej pory wypłacono stoczniowcom z Gdyni i Szczecina ok. 590 mln zł z programu dobrowolnych odejść. Zwrócił jednak uwagę, że stoczniowcy ze Szczecina odrzucili 604 oferty pracy, a z Gdyni - 166 ofert.

Minister powtórzył, że rząd nie wiązał sprawy kontraktu gazowego i ceny za gaz z Kataru ze sprzedażą majątku stoczni funduszowi inwestycyjnemu z tego kraju. Dodał, że majątek sprzedawano "w uczciwy sposób, bez wiązania z zakupem gazu".

Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wylicytował główne części majątku stoczni, nie zapłacił za nie pieniędzy. Również rządowa agencja Qatar Investment Authority, która zastanawiała się nad przejęciem aktywów, wycofała się z inwestycji. Komisja Europejska dała na początku września polskiemu rządowi więcej czasu na dokończenie sprzedaży obu stoczni.

Minister mówił również o sytuacji gdańskiej stoczni. Podkreślił, że to rząd premiera Donalda Tuska uratował stocznię w Gdańsku, która została sprywatyzowana pod koniec 2007 r. Zarzucił posłom PiS, że za czasów ich rządów sprzedano stocznię bez "jakiegokolwiek zabezpieczenia biznesowego, finansowego, socjalnego".

Komisja Europejska zatwierdziła w lipcu pomoc przyznaną tej stoczni - od czasu wejścia Polski do UE i planowaną w przyszłości - w łącznej wysokości 251 mln euro, akceptując ostatecznie plan restrukturyzacji tego zakładu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane