Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dopłatach dla rolników

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2006, 11:13

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o płatnościach bezpośrednich. Nowe przepisy zakładają możliwość wypłacania zaliczek dopłat bezpośrednich rolnikom, którzy np. z powodu klęski żywiołowej znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Za uchwaleniem ustawy głosowali wszyscy obecni posłowie (405).

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o płatnościach bezpośrednich. Nowe przepisy zakładają możliwość wypłacania zaliczek dopłat bezpośrednich rolnikom, którzy np. z powodu klęski żywiołowej znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Za uchwaleniem ustawy głosowali wszyscy obecni posłowie (405).

Prace na ustawą trwały w Sejmie kilka dni. We wtorek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa odbyło się pierwsze czytanie, następnie w czwartek późnym wieczorem posłowie zajęli się ustawą na posiedzeniu plenarnym.  

Sejmowa Komisja Rolnictwa rekomendowała przyjęcie nowelizacji w wersji zaproponowanej przez rząd i nie zgłosiła do niej żadnych poprawek.

Dopłaty bezpośrednie są wypłacane raz do roku od 1 grudnia do 30 czerwca każdego roku kalendarzowego. Są jednak odstępstwa od tej zasady. Komisja Europejska może upoważnić państwo członkowskie do przekazania przed 1 grudnia zaliczek w wysokości do 50 proc lub do 80 proc. w regionach, w których ze względu na nadzwyczajne okoliczności rolnicy mają trudności finansowe.

Jeśli więc KE upoważni Polskę do wypłaty zaliczki przed 1 grudnia, minister rolnictwa będzie mógł określić termin i wysokość wypłat wydając odpowiednie rozporządzenie.

Znowelizowana ustawa precyzyjnie określa też termin składania wniosków o dopłaty. Dotychczas nie było takich przepisów, składanie wniosków w 2005 r. regulowało rozporządzenie ministra rolnictwa. Teraz rolnicy będą mieli czas na składanie wniosków od 15 marca do 15 maja. Według prawa unijnego, wnioski składane są w terminie ustalonym przez państwo członkowskie, ale nie później niż do 15 maja każdego roku.

Za cały system realizacji dopłat bezpośrednich odpowiedzialna jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Podczas prac nad ustawą posłowie mieli wątpliwości, czy system komputerowy którym dysponuje Agencja jest przystosowanych do takich zmian, czy konieczna będzie jego modyfikacja i przede wszystkim jakie koszty w związku ze zmianami poniesie Agencja.

Zastępca prezesa ARiMR Marek Janiec wyjaśniał, że dostawca systemu komputerowego - Hewllett Packard Polska - zobowiązany jest do wprowadzania niewielkich zmian w ramach umowy.

"Konieczne będzie m.in. podzielenie płatności na dwa zlecenia, zmiana formularza płatności na dwa terminy płatności. Informacje o tym, jakie dokładnie będą koszty tych operacji będziemy znali w przyszłym tygodniu" - wyjaśnił Janiec. Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że modyfikacja systemu nie będzie kosztowała więcej niż kilka milionów złotych.

Burzliwa dyskusja dotyczyła też określenia wielkości szkód uprawniających do wypłacenia zaliczki. Ardanowski wyjaśnił, że tej kwestii nie da się sprecyzować. Jego zdaniem, obowiązuje tu uznaniowość kraju członkowskiego UE.

Teraz ustawę rozpatrzy Senat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane