Sejm wybierze 2 członków nowej KRRiT w piątek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 10:01

Sejm wybierze dwóch przedstawicieli do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w piątek, zapowiedział we wtorek marszałek Sejmu Marek Jurek.

Sejm wybierze dwóch przedstawicieli do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w piątek, zapowiedział we wtorek marszałek Sejmu Marek Jurek.

„Oczywiście, to jest już w porządku obrad i będziemy nad tym w piątek głosować” – powiedział Jurek w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

Według niego, prezydent Lech Kaczyński wskaże swoich przedstawicieli do KRRiT mniej więcej wtedy, co Sejm i Senat.

30 grudnia ub. roku prezydent podpisał tzw. ustawę medialną, wprowadzającą m.in. zmiany w KRRiT. Ustawa ta m.in. ogranicza liczebność KRRiT do 5 z 9 członków. Przewiduje ona, że dwóch członków rady powoła Sejm, dwóch – prezydent i jednego – Senat.

Nowa rada zostanie powołana na sześcioletnią kadencję. Przewodniczącego KRRiT wybiera spośród jej członków prezydent. Decyzje w radzie zapadają większością 2/3 głosów.

Wtorkowa „Gazeta Wyborcza” cytuje rzecznika Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Adama Bielana, który powiedział, że istnieje zagrożenie, iż na tym posiedzeniu Sejm nie zajmie się wyborem nowych członków.

„Bo parlament nie do końca pracuje normalnie. Jak Sejm przyjmie budżet, to sytuacja się uspokoi” – powiedział Bielan.

Jurek powiedział, że nie widzi „prostej zależności” między wyborem członków KRRiT a zaplanowanym na wtorkowe popołudnie głosowaniem nad budżetem.

„Realizujemy po prostu zwykły kalendarz i głosowania budżetowe nie mają wpływu na decyzje w tej sprawie” – powiedział marszałek.

Senat ma wybrać swojego przedstawiciela do KRRiT na posiedzeniu w poniedziałek, 20 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane