Sejm za wprowadzeniem 22% VAT na internet

01-12-2004, 16:26

Wprowadzenie podstawowej, 22-proc. stawki VAT na usługi dostępu do internetu zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Wszystkie kluby opowiedziały się za jego skierowaniem do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

W trakcie ubiegłorocznych prac nad nowelizacją ustawy o VAT, posłowie zwolnili z tego podatku usługi dostępu do internetu. W związku z tym od początku tego roku obowiązuje zwolnienie internetu z podatku VAT.

"Już wtedy było oczywiste, że to jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. W związku z tym zostały wszczęte oficjalne procedury w Komisji Europejskiej. Rząd polski zapewnił Unię Europejską, że dostosuje się do prawa unijnego i wprowadzi stawkę podstawową na usługi dostępu do internetu" - powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Dodał, że projekt przewiduje zachowanie preferencji dla placówek oświatowych. "Biorąc pod uwagę wysokie koszty dostępu do internetu, Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby spowodować spadek cen. Wkrótce będzie przedstawiona szczegółowa informacja w tej sprawie" - mówił w Sejmie Neneman.

Podkreślił, że korzystający z internetu nie stracą na wprowadzeniu 22 proc. VAT na internet, bo ustawa o podatku dochodowym PIT wprowadza ulgę pozwalającą na odliczenie od podatku PIT do 760 zł z tytułu korzystania z internetu.

Druga poprawka w rządowym projekcie dotyczy zasad opodatkowania dostaw energii elektrycznej i gazu. Projekt przewiduje, że jednolite miejsce dostawy gazu i energii elektrycznej, to siedziba pośrednika podlegającego opodatkowaniu VAT lub miejsce, w którym klient konsumuje gaz lub energię elektryczną.

Przepis zakłada również, że jeżeli podmiot zagraniczny otrzymuje polską energię, płaci inny VAT. Według rządu, ta propozycja powstała, żeby nie było podwójnego płacenia podatku VAT przez takich odbiorców. Według rządu, wprowadzenie tego przepisu może skutkować ubytkiem 150 mln zł w budżecie państwa.

krf/ pwd/ kaj/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm za wprowadzeniem 22% VAT na internet