Sejm znowelizował Prawo energetyczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2005, 12:25

Sejm znowelizował w czwartek Prawo energetyczne, określające m.in. ogólne zasady kształtowania taryf, prawa i obowiązki klientów oraz przedsiębiorstw energetycznych i kompetencje Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do prawa europejskiego.

Sejm znowelizował w czwartek Prawo energetyczne, określające m.in. ogólne zasady kształtowania taryf, prawa i obowiązki klientów oraz przedsiębiorstw energetycznych i kompetencje Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do prawa europejskiego.

Ustawa zakłada, że przedsiębiorstwa energetyczne będą ustalać taryfy dla paliw gazowych i energii, ale będą one jednak zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energii. Prezes URE może odmówić zatwierdzenia takiej taryfy, jeżeli stwierdzi, że jest ona ustalona niezgodnie z prawem.

Obecny podczas głosowań wiceminister gospodarki Jacek Piechota przypomniał posłom, że sektor energetyki będzie prywatyzowany, natomiast państwo nie chce rezygnować z kontroli w jednym tylko obszarze - systemów przesyłowych. Zakłada to przyjęty przez rząd program dla energetyki do 2025 r.

Obecnie operatorzy systemu przesyłowego działają w formie spółek córek, tak jest m.in. w przypadku Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE). Rząd chce, aby docelowo systemy przesyłowe znalazły się pod kontrolą państwa i działały w formie jednoosobowej spółki akcyjnej Skarbu Państwa.

Jednak zaznaczył, że taki stan musi zostać osiągnięty stopniowo, ponieważ obecnie Polskie Sieci Elektroenergetyczne są obciążone kontraktami długoterminowymi (KDT). Kontrakty były zawierane między wytwórcami energii a PSE i służyły finansowaniu inwestycji w energetyce.

Aby przejąć kontrolę nad przesyłem energii, najpierw konieczne jest rozwiązanie KDT. Na przełomie stycznia i lutego rząd ma skierować do Sejmu projekt ustawy regulującej sprawę rozwiązywania kontraktów.

Przyjęta w czwartek nowelizacja Prawa energetycznego zmieni także zasady kształtowania taryf firm ciepłowniczych w Polsce, a także umożliwi tym spółkom zmianę cen i stawek opłat za ciepło częściej niż raz na rok.

W nowelizacji umożliwia się uwzględnianie w kalkulacji taryfy m.in. spółek ciepłowniczych kosztu kapitału własnego. Spółki takie będą mogły uwzględniać w swoich taryfach koszt kapitału zainwestowanego w działalność energetyczną. Zmiana ta od kilku lat postulowana była przez przedsiębiorstwa działające w tym sektorze.

Ustawa reguluje też kwestię kosztów ponoszonych przez klientów przedsiębiorstw energetycznych za przyłączenie do sieci. Zgodnie z ustawą koszty takie w niektórych wypadkach będą wynosić od 25 do 50 proc. faktycznych lub szacunkowych kosztów przyłączenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane