Selvita tanio leku nie sprzeda

opublikowano: 02-08-2017, 22:00

Spółka biotechnologiczna idzie po 140 mln zł od inwestorów, bo nie chce sprzedawać eksperymentalnych leków we wczesnej fazie testów.

Krakowska Selvita po raz trzeci prosi inwestorów giełdowych o pieniądze i za każdym razem ma większy apetyt, uzasadniany coraz większą skalą i lepszymi perspektywami biznesu. W środę spółka opublikowała strategię do 2021 r. i zapowiedziała, że w czwartym kwartale będzie chciała przeprowadzić emisję akcji, z której zamierza pozyskać do 140 mln zł.

Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity
Wyświetl galerię [1/2]

Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity Fot. ARC

— Na początku finansowaliśmy spółkę sami i włożyliśmy w nią ponad 10 mln zł. W 2011 r. przy okazji wejścia na NewConnect zebraliśmy 15 mln zł, a przy przejściu na główny parkiet w 2014 r. pozyskaliśmy 27 mln zł. Teraz dzięki pieniądzom z rynku chcemy wydłużyć nasz cykl inwestycyjny, by nie sprzedawać projektów biotechnologicznych na wczesnej fazie, tylko wtedy, gdy będą rozwinięte, co przynosi znacznie większe zyski — mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes i główny akcjonariusz Selvity.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku Selvita sprzedała prawa do swojego głównego projektu, czyli cząsteczki SEL24, która weszła w pierwszą fazę badań klinicznych i ma być wykorzystywana przy leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Kupiła je włoska grupa farmaceutyczna Menarini, która zapłaciłaz góry 20 mln zł. Jeśli kolejne etapy badań zakończą się pomyślnie, Selvita może liczyć na łącznie 360 mln zł płatności z tytułu tzw. kamieni milowych i kilka-kilkanaście procent od sprzedaży gotowego leku. To sporo, ale przy okazji kolejnych cząsteczek spółka liczy na znacznie więcej.

— Nasz drugi flagowy projekt SEL120 chcemy samodzielnie doprowadzić do drugiej fazy badań klinicznych. Umowa partnerska na tym etapie mogłaby zostać podpisana na kilkakrotnie lepszych warunkach niż w przypadku cząsteczki SEL24 — mówi Paweł Przewięźlikowski.

Zgodnie ze strategią Selvita zamierza do 2021 r. przeznaczyć na inwestycje 360 mln zł, z czego prawie jedna piąta pójdzie na prace nad cząsteczką SEL120. Reszta ma iść m.in. na platformy terapii celowanych oraz metabolizmu komórek nowotworowych, a także na budowę w Krakowie centrum rozwoju leków innowacyjnych. Oprócz pieniędzy z emisji inwestycje mają być finansowane z grantów, własnych pieniędzy spółki (jej segment usług outsourcingowych dla koncernów farmaceutycznych przynosi zyski), a także kredytów bankowych.

— Mamy sporą elastyczność finansową, nawet jeśli nie zrealizujemy emisji w maksymalnej skali, możemy znaleźć pieniądze na inwestycje w innych źródłach — mówi Paweł Przewięźlikowski. Decyzję o emisji akcji ma podjąć walne zgromadzenie, zwołane na końcówkę sierpnia. Do inwestorów ma trafić maksymalnie 2,2 mln nowych papierów, co oznacza, że pozyskanie 140 mln zł będzie możliwe, jeśli cena emisyjna przekroczy 63 zł. W tym roku notowania na GPW były już wyżej (na poziomie 75 zł po informacji o kontrakcie z Menarini), ale obecnie są znacznie niżej — w środę za akcje Selvity na GPW płacono mniej niż 52 zł. Największym akcjonariuszem Selvity jest prezes Paweł Przewięźlikowski. Po tym jak w kwietniu spieniężył część swojego pakietu, ma 38 proc. akcji i 49,4 proc. głosów na walnym. 7,35 proc. akcji i 8,82 proc. głosów ma wiceprezes Bogusław Sieczkowski. Jeśli emisja zostanie zrealizowana w maksymalnej skali, udział prezesa i wiceprezesa w liczbie głosów na walnym spadnie do 51 proc.

— Nie przeprowadzamy emisji dzisiaj, liczymy na to, że kurs będzie wyżej. Selvita ma realizować swoją strategię i parametry emisji są ustalone zgodnie z potrzebami inwestycyjnymi. Utrzymywanie przez nas kontroli nad spółką nie jest kluczowe — mówi Paweł Przewięźlikowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Selvita tanio leku nie sprzeda