Senat o kontroli skarbowej oraz Ordynacji podatkowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2006, 17:08

Senat zaakceptował w czwartek nowelizację ustawy o kontroli skarbowej oraz Ordynacji podatkowej, która ma na celu usprawnienie ścigania przestępstw skarbowych.

Senat zaakceptował w czwartek nowelizację ustawy o kontroli skarbowej oraz Ordynacji podatkowej, która ma na celu usprawnienie ścigania przestępstw skarbowych.

    Senat przyjął w czwartek uchwałę w sprawie przyjęcia znowelizowanej ustawy bez poprawek, teraz trafi ona do podpisu prezydenta.    Nowela skreśla art. 13a obecnej ustawy o kontroli skarbowej. Podczas debaty nad ustawą, którą Senat przeprowadził w czwartek, wiceminister finansów Paweł Banaś tłumaczył, że przepis ten ogranicza dostęp kontroli skarbowej do dużych podmiotów gospodarczych. Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu kontrolę może zarządzić wyłącznie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej na wniosek urzędu skarbowego obsługującego daną dużą firmę.

    Druga zmiana polega na przywróceniu brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej sprzed nowelizacji, która weszła w życie we wrześniu 2005 r. Ubiegłoroczna nowelizacja nakazała kontroli skarbowej, korzystającej z dowodów zgromadzonych w innych postępowaniach, by powoływała się na dowody z postępowań zakończonych prawomocnym wyrokiem. Zdaniem resortu finansów, przedłuża to postępowanie i zwiększa koszty kontroli. Utrudnia to też współpracę między prokuraturą o organami kontroli podatkowej.

    Jak wyjaśniał Banaś, znowelizowana ustawa ułatwi ściganie takich przestępstw jak np. działalność tzw. mafii paliwowej, ukrywanie dochodów przez osoby fizyczne oraz tzw. łańcuszków VAT, czyli nieuprawnionego odliczania podatku VAT, najczęściej w transakcjach występujących między firmami z kilku krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane