Senat przyjął poprawki do ustawy o podatku PIT

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 09-11-2006, 20:57

Senat przyjął w czwartek blisko 30 poprawek, głównie technicznych, do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Senat przyjął w czwartek blisko 30 poprawek, głównie technicznych, do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Jedna z przyjętych poprawek zakłada, że 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego nie będzie przekazywany, jeśli będzie to mniej niż 5 zł. Chodzi o uniknięcie kosztów administracyjnych nieproporcjonalnych do małej kwoty przekazu.

Senat przyjął też poprawkę upraszczającą sposób wskazywania organizacji, która otrzyma 1 proc. podatku. Nie będzie trzeba podawać numeru jej rachunku bankowego. Przyjął też poprawkę doprecyzowującą zasady stosowania średnich kursów NBP przy obliczaniu różnic kursowych.

Zgodnie z ustawą o podatku PIT, w 2007 i w 2008 roku nadal będziemy płacić podatki według dotychczasowych stawek - 19, 30 i 40 proc. Stawki zostaną obniżone w 2009 r., kiedy mają wynosić 18 i 32 proc. Obciążenia podatkowe mają być nieco niższe dzięki zmianie progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku.

Progi, wynoszące obecnie 37 tys. 24 zł oraz 74 tys. 48 zł, zostaną podniesione w przyszłym roku do poziomu 43 tys. 405 zł i 85 tys. 528 zł. Kolejne podniesienie progów nastąpi w 2008 r.

Natomiast w 2009 r. ma obowiązywać tylko jeden próg podatkowy. Osoby o rocznych dochodach niższych niż 85 tys. 528 zł zapłacą wówczas 18 proc. podatku. Ci, którzy zarobią więcej od tej kwoty - jeszcze 32 proc. od "nadwyżki" ponad 85 tys. 528 zł.

Senat, podobnie jak wcześniej Sejm, odrzucił poprawką PO, która miała na celu wprowadzenie dwóch stawek już w 2007 r. Nie zgodził się też na wprowadzenie ulgi na tworzenie nowych miejsc pracy, co proponował Adam Biela (LPR).

Ustawa o podatku PIT wprowadza ulgę prorodzinną - w 2007 r. od podatku będzie można odliczyć 120 zł rocznie na każde dziecko.

Zgodnie z ustawą, zmienią się zasady płacenia podatku przy sprzedaży mieszkań. Zamiast 10-proc. podatku od przychodów ze sprzedaży, zapłacimy 19-proc. podatek od dochodu. Po pięciu latach od momentu zakupu mieszkania, sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku. Natomiast jeśli ktoś był zameldowany w sprzedawanym mieszkaniu, nie będzie płacił podatku już po roku. Będzie to dotyczyć mieszkań kupionych po 1 stycznia 2007 r.

W przyszłym roku nie będzie już jednak ulgi odsetkowej, która pozwala odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego mieszkania lub budowę domu.

Zgodnie z ustawą, koszty uzyskania przychodów będą tak jak dotychczas wynosić 50 proc. (w przypadku umów autorskich) i 20 proc. (w przypadku umów o dzieło). Rząd chciał wcześniej obniżyć koszty uzysku, w wyniku czego twórcy, naukowcy i zleceniobiorcy płaciliby wyższe podatki, jednak wycofał się z tego zamiaru pod wpływem protestów.

Pozostaną też, wbrew woli rządu, uproszczone formy opodatkowania, czyli ryczałt i karta podatkowa. Jednak od 2008 r. z ryczałtu skorzysta mniejsza liczba przedsiębiorców, ponieważ po przekroczeniu rocznych przychodów 150 tys. euro. będą musieli przejść na zasady ogólne. Obecnie jest to 250 tys. euro.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Teraz poprawki wniesione przez Senat wrócą do Sejmu, który zajmie się nimi na posiedzeniu 14-18 listopada.

Aby zmiany podatkowe weszły w życie od 1 stycznia 2007 r., nowe przepisy muszą ukazać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej do 30 listopada. Wynika to z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu