Senat ustąpił branży napojów

Magdalena Kot, Jaros¬Ćw KrNlak
opublikowano: 05-04-2001, 00:00

Senat ustąpił branży napojów

Tylko sklepy powyżej 25 mkw. powierzchni będą musiały posiadać w swym asortymencie napoje w opakowaniach zwrotnych.

Senat uchwalił ustawę o odpadach. Określa ona obowiązki producentów i importerów w zakresie wprowadzania opakowań do obrotu, ich odzysku i recyklingu. Określono, jakim wymaganiom powinny odpowiadać produkowane oraz importowane opakowania. Jednak największe emocje wywołała debata nad zapisem, iż wszystkie sklepy handlujące napojami w opakowaniach jednorazowych muszą sprzedawać także podobne napoje w opakowaniach wielokrotnego użytku.

— Nie mogliśmy się zgodzić z takim przepisem. Sprzyjałby on łamaniu prawa i mógłby powodować zachowania korupcyjne. Ponadto większość spośród 400 firm wytwarzających napoje to producenci lokalni, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa. Rozwinęły się dzięki rozlewaniu napojów w opakowaniach jednorazowych. Manipulacje prawne, wymuszające na nich produkcję w opakowaniach zwrotnych mogłyby doprowadzić wielu z nich do upadku — mówi Zbigniew Wróbel, prezes Polskiego Klubu Producentów Napojów.

Lobbying producentów przyniósł zamierzony skutek. Senat skreślił ten zapis. Jedynie sklepy powyżej 25 mkw. powierzchni będą musiały mieć w swym asortymencie napoje w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Zgodnie z ustawą, producenci oraz importerzy opakowań i odpadów opakowaniowych mają zadbać o ograniczenie masy i objętości opakowań. Ich wykonanie ma umożliwiać wielokrotny użytek i późniejszy odzysk lub recykling. Opakowania powinny zawierać minimalne ilości szkodliwych substancji. Szczegółowo określono dopuszczalne ilości zastosowania w produkcji opakowań czterech metali ciężkich: ołowiu, kadmu, chromu i rtęci. Ich łączna zawartość nie może przekroczyć 100 mg /kg. Przedsiębiorcy będą musieli też zamieszczać na opakowaniach informacje o rodzaju wykorzystanych do jego produkcji materiałów wraz z określeniem możliwości wielokrotnego użytku oraz przydatności do ewentualnego recyklingu. Nałożono na firmy obowiązek składania marszałkowi województwa sprawozdania, określającego masę wytworzonych lub przywiezionych do kraju opakowań. Ponadto dystrybucja substancji niebezpiecznych w opakowaniach wymaga posiadania zezwolenia na zbiórkę i transport opakowań i odpadów opakowaniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kot, Jaros¬Ćw KrNlak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu