Senatorowie proponują obniżenie opłaty za "Apostille"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-07-2005, 17:47

Senacka komisja spraw zagranicznych zaproponowała w czwartek, by opłata skarbowa za wydanie dokumentu "Apostille" wynosiła 30 zł, a nie 60 zł, jak przyjął Sejm w nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej. W piątek Senat będzie głosował tę poprawkę.

Senacka komisja spraw zagranicznych zaproponowała w czwartek, by opłata skarbowa za wydanie dokumentu "Apostille" wynosiła 30 zł, a nie 60 zł, jak przyjął Sejm w nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej. W piątek Senat będzie głosował tę poprawkę.

    "Apostille" to międzynarodowy standard poświadczania krajowych dokumentów, takich jak np. dokumenty sądownicze, akty notarialne, używanych za granicą. Zastąpi stosowaną obecnie legalizację zagranicznych dokumentów urzędowych.

    Nowelizacja tej ustawy jest efektem ratyfikowania przez Polskę 15 października 2004 roku konwencji, która zwalnia z obowiązku legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, w tym dokumentów sądowniczych, komorniczych, administracyjnych, aktów notarialnych, czy dokumentów prywatnych podpisanych przez strony, a następnie poświadczonych urzędowo.

    Umowa ta w stosunku do Polski wchodzi w życie 14 sierpnia tego roku. Spowodowało to konieczność uzupełnienia przepisów w ustawie o opłacie skarbowej, które także będą obowiązywać od połowy sierpnia 2005 roku.

    W miejsce legalizacji, konwencja wprowadza do dokumentów jednolite poświadczenie zwane "Apostille", które wydawać będzie właściwy organ, według określonego wzoru. Poświadczenie to opatrzone numerem i zarejestrowane potwierdza autentyczność podpisu.

    Przystąpienie do konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów usprawni ich obieg, co ma znaczenie przy wzroście kontaktów międzynarodowych. Bezpośrednie korzyści, jakie odniosą obywatele, to uniknięcie uciążliwej legalizacji dokumentów.

    Wydanie "Apostille" wiąże się z wydaniem przepisów upoważniających do pobierania za tę czynność opłat. W wielu krajach wysokość tej opłaty jest różna. Np. w Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii nie ma opłat, a w innych krajach wahają się one od 1 do 130 euro.

    Jedną z konsekwencji przystąpienia do konwencji jest także zmniejszenie wpływów do urzędów konsularnych, które zajmowały się poświadczaniem dokumentów. W 2003 roku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wykonało 50 tys. 940 legalizacji dokumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senatorowie proponują obniżenie opłaty za "Apostille"