Seniorzy pod opieką na odległość

opublikowano: 11-02-2018, 22:00

Do końca roku potrwa pilotażowy program teleopieki na Warmii i Mazurach.

Rok temu samorząd woj. warmińsko-mazurskiego zadeklarował 50-procentową dotację do wprowadzenia medycznej teleopieki dla gmin.

UMOWY NA DOTACJE: Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, i Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podpisują umowę. Podopieczni programu dostaną urządzenia do wzywania pomocy (m.in. bransoletki i breloki).

— Świadczenie usług opiekuńczych jest ustawowym zadaniem własnym gmin. Samorząd województwa, obserwując przemiany demograficzne i rosnące zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze, postanowił jednak udzielić gminom wsparcia finansowego — wyjaśnia Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

17 stycznia 2018 r. umowy podpisały Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Morąg. Dostały w sumie 143,8 tys. zł wsparcia. Program pilotażowy, który będzie działał do końca 2018 r., obejmie 400 seniorów, po 20 w każdej gminie. Zostaną wyposażeni w telefoniczny terminal i urządzenie (do wyboru bransoletkę, brelok lub wisiorek), dzięki któremu będą mogli wezwać pomoc. Po naciśnięciu przycisku SOS terminal automatycznie połączy się w trybie głośnomówiącym z centrum całodobowego monitoringu, a dyspozytor zdecyduje o odpowiedniej interwencji.

— Celem pilotażowego programu jest wsparcie przede wszystkim osób samotnych, o bardzo niskich dochodach, potrzebujących usług teleopiekuńczych, za które nie byłybyw stanie zapłacić. Niemal wszystkie gminy zdecydowały się na wdrożenie teleopieki w tzw. systemie powszechnym, w którym płacą co miesiąc zryczałtowaną sumę, a w zamian potrzebujący mieszkańcy uzyskują bezpłatny dostęp do systemu — tłumaczy Gustaw Marek Brzezin.

Podopieczni ośrodków pomoc y społecznej bezpłatnie dostaną także urządzenia. Z systemu teleopieki będą mogli skorzystać również ci, którzy nie zakwalifikowali się do 20-osobowych grup. Oni również będą mogli uzyskać bezpłatne podłączenie do systemu, a na urządzenie uzyskają zniżki. Wszystko — jak zaznacza marszałek — będzie zależało od umowy zawartej między gminą i operatorem. Urząd Marszałkowski nie przewiduje utworzenia jednostki do nadzoru wdrażania programu. Będą za to odpowiadałygminy, które same wybiorą operatora i sposób realizacji zadania. Każda jest na innym etapie wdrożenia.

— Są gminy, w których już montuje się urządzenia u starszych osób, w innych seniorzy wypełniają jeszcze kwestionariusze, a w niektórych trwają szkolenia pracowników ośrodków pomocy społecznej — wylicza marszałek.

W ramach systemu seniorzy mogą liczyć na wsparcie nie tylko w razie zasłabnięcia, wypadku, pożaru lub włamania, ale także na pomoc psychologiczną i prawną. Uzyskają też informacje o dyżurach aptek i szpitali. Pilotażowy program zakończy się monitoringiem jego skuteczności i efektywności. Marszałek deklaruje wsparcie kolejnych gmin, jeśli zechcą wdrożyć system jeszcze w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane