Serafin przed sądem za SKOK Wołomin

Dawid Tokarz
12-10-2018, 12:56

Władysław Serafin, wieloletni prezes kółek rolniczych i były poseł PSL, jest oskarżony o oszustwa kredytowe i wypranie 21 mln zł

Przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga ruszył dziś proces karny Władysława Serafina, jednego z najbardziej znanych działaczy rolnych w kraju. Były poseł PSL i prezes Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, który zgodził się na publikowanie swego wizerunku i pełnych danych osobowych, oskarżony jest o popełnienie aż 102 przestępstw.

Zobacz więcej

SKOK Wołomin Marek Wiśniewski

Akt oskarżenia odczytał jego autor, prokurator Robert Kiełek. Władysławowi Serafinowi zarzucił przestępstwa dotyczące wyłudzenia ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej w Wołominie (SKOK Wołomin) trzech pożyczek w łącznej kwocie 3,6 mln zł. A także pomoc przy oszustwach kredytowych na podstawione osoby (tzw. „słupy”) na kwotę kolejnych 3 mln zł.

Największa część zarzutów byłego działacza PSL, bo aż 93 ze 102, dotyczy tzw. prania brudnych pieniędzy o łącznej wartości 20,9 mln zł. Chodzi o środki, wyłudzane ze SKOK Wołomin przez zorganizowaną grupę przestępczą, skupioną wokół członków zarządu spółdzielczej kasy, które następnie w różny sposób były transferowane na potrzeby spółki TVR, zarządzającej Telewizją Rolniczą.
W tej ostatniej Władysław Serafin był mniejszościowym udziałowcem. Większość udziałów kontrolowała cypryjska spółka Colibrus Media, należąca zdaniem prokuratury do Mariusza G., byłego prezesa SKOK Wołomin i Piotra P., byłego członka rady nadzorczej wołomińskiej kasy, który ma zarzuty kierowania działającą w niej zorganizowaną grupą przestępczą.

Zarówno w śledztwie, jak i przed sądem Władysław Serafin przyznał się jedynie do przedstawienia na potrzeby kredytów nieprawdziwych zaświadczeń o dochodach, ale jak powiedział – zrobił to z wyższej konieczności, bo wzięte pożyczki wykorzystał na spłatę zobowiązań kierowanego przez siebie związku kółek rolniczych.
- Cała reszta, w tym udział w praniu pieniędzy, to fałszywe zarzuty, spreparowane na zapotrzebowanie polityczne, żeby mnie trzymać w areszcie. Jestem niewinny i to udowodnię – powiedział przed sądem Władysław Serafin.

Oprócz prezesa kółek rolniczych, który od marca 2017 r. przebywa w areszcie tymczasowym, na ławie oskarżonych zasiedli też Tomasz S., były prezes i Dominik de V., były wiceprezes TVR. Obu prokuratura zarzuca pranie pieniędzy na łączną kwotę 20,9 mln zł. I jeden i drugi nie przyznają się do winy, zapewniając, że nie mieli świadomości, iż pieniądze na finansowanie działalności TVR pochodziły z nielegalnych źródeł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Serafin przed sądem za SKOK Wołomin